عربستان به دنبال سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی آمریکا

بر اساس گزارش منابع آگاه شرکت ملی نفت عربستان سعودی، موسوم به سعودی آرامکو، برای امضای توافقنامه ای با شرکت بریتانیایی به منظور ساخت یک مجموعه صنایع شیمیایی در تگزاس خبر دادند.

به نقل از پایگاه اینترنتی ترید عربیا (Trade Arabia)، منابع آگاه از برنامه شرکت ملی نفت عربستان سعودی، موسوم به سعودی آرامکو (Saudi Aramco)، برای امضای توافقنامه ای با شرکت بریتانیایی خدمات میدان های نفتی تکنیپ اف ام سی (TechnipFMC) به منظور ساخت یک مجموعه صنایع شیمیایی چند میلیارد دلاری در تگزاس خبر دادند.

بنا بر اعلام این منابع، توافقنامه یادشده با شرکت تکنیپ اف ام سی شامل فاز مطالعاتی برای ساخت یک واحد صنایع شمیایی تولیدکننده محصولات مورد استفاده در تولید بنزین و حلال های صنعتی است. همچنین بررسی هایی با هدف احداث یک تاسیسات تولید اتیلن جدید صورت می گیرد. اتیلن ماده ای کلیدی برای تولید انواع پلاستیک به شمار می رود.

بر اساس این گزارش ، سعودی آرامکو از طریق یکی از زیرمجموعه های خود یعنی شرکت موتیوا اینترپرایز (Motiva Enterprises)، مالک بزرگترین پالایشگاه آمریکای شمالی در پورت آرتور تگزاس است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سفر سه هفته ای اخیر خود به ایالات متحده تلاش کرد تا با دادن نوید گشایش در فضای اقتصادی عربستان همراستا با طرح راهبردی 2030، سرمایه گذاری های خارجی مودر نیاز را برای طرح های توسعه ای پیش بینی شده جلب کند.

امین ناصر، مدیر عامل آرامکو، عنوان کرد: در حال حاضر و به ویژه در پی تکمیل طرح مشترک صداره (Sadara joint venture) با شرکت داو کمیکال، به دنبال رشدی دو تا سه برابری در فعالیت های شاخه پتروشیمی خود هستیم.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران