کنار گذاشتن دلار در مبادلات بین چین و روسیه

با افزایش مبادلات تجاری بین چین و روسیه، اکنون 2 کشور در نظر دارند با افزایش سهم روبل و یوان در مبادلات تجاری خود وابستگی به دلار را کاهش دهند.

سال گذشته حجم روابط دوجانبه بین چین و روسیه با افزایشی 31.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 87 میلیارد دلار رسید و آن طور که وزارت توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است انتظار می رود این میزان امسال به 100 میلیارد دلار برسد.

با افزایش مبادلات تجاری اکنون 2 کشور در نظر دارند با افزایش سهم روبل و یوان در مبادلات تجاری خود وابستگی به دلار را کاهش دهند و این اقدام به گفته بانک مرکزی روسیه باعث کاهش اثرپذیری روابط دو جانبه از "ارز سوم" خواهد شد.

طبق اعلام مقامات روسی هم شرکت های روسی و هم چینی مایل هستند مبادلات خود را با استفاده از روبل و یوان انجام دهند. سال گذشته تنها 9 درصد از مبادلات با روبل روسیه و 15 درصد نیز با یوان چین انجام گرفت. این رقم در سال های نه چندان دور بین 2 تا 9 درصد بود که این افزایش خود بیانگر عزم طرفین برای کنار گذاشتن دلار است.
ایگور ماریچ- سخنگوی صرافی مرکزی مسکو گفت: بیش از 170 بانک و کارگزار از مناطق مختلف روسیه معاملاتی را با استفاده از یوان چین در این مرکز انجام می دهند و بانک های بزرگ چینی نظیر بانک ملی، آی سی بی سی، بانک زیرساختی چین و بانک کشاورزی دارای حساب در روسیه هستند.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران