مروری بر آمار معاملات دیروز

کمترین مقدار رشد نماگر بازار سهام در سال 97

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته یک واحد افزایش پیدا کرد و رقم 95هزار و 523 واحد را به خود اختصاص داد که این میزان افزایش نماگر بازار سهام در سال 97 به نوعی کمترین مقدار رشد نماگر را نشان می‌دهد.

بر این اساس در داد و ستدهای روز گذشته سرمایه‌گذاران بورسی بیش از 425میلیون برگه دارایی مالی را دست به دست کردند. همچنین در معاملات دیروز سرمایه‌گذاران بیش از 425میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را در بازار دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از یک هزار و 93میلیارد ریال بود و در 35هزار نوبت معاملاتی انجام شد. افزون بر این در بازار آخرین روز کاری فروردین ماه همه شاخص‌های بورس به جز شاخص بازار دوم صعودی بودند.

شاخص بازار اول نیز 63 واحد رشد کرد اما شاخص بازار دوم 322واحد نزولی شد. براساس این گزارش نمادهای گل‌گهر، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری غدیر و چادرملو با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت این متغیر شدند. این درحالی بود که نمادهای ملی مس، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و داروسازی دکتر عبیدی دیروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کردند.

در بازار روز گذشته گروه‌های فلزات اساسی، قند و شکر و خودرو با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعتی قرار گرفتند. افزون بر این صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای قند پیرانشهر، قند لرستان، شکر شاهرود، قند شیرین خراسان، ایران ارقام، قند ثابت و قند نیشابور بود. در مقابل نمادهای سیمان کردستان، سایپا شیشه، آبسال، کاشی تکسرام، داروسازی دکتر عبیدی، چرخشگر و پمپ ایران با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

سرمایه‌گذاران بورسی دیروز برای خرید اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری شیراز بیشترین تقاضا را ثبت کردند. در مقابل بیشترین عرضه‌ها در نمادهای کنتورسازی، اوراق صکوک گل‌گهر، اوراق صکوک سایپا و اوراق مشارکت شهرداری مشهد ثبت شد. در پایان معاملات روز گذشته ملی مس با معامله بلوکی 80 میلیون سهم به ارزش 208میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کردند. در سویی دیگر در بازار فرابورس ایران شاخص کل با افزایش 7واحدی به کار خود پایان داد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران