توقف پیش فروش سکه

مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی میزان پیش‌فروش سکه را بالغ بر هفت میلیون قطعه برآورد کرد و گفت: از آنجا که نیاز است در قبال پیش‌فروش بتوانیم تعهدات خود را انجام دهیم و کیفیت بالای ضرب سکه را نیز حفظ کنیم، قرار شد از 17 اردیبهشت به‌طور موقت پیش‌فروش سکه متوقف شود.

مسعود رحیمی اظهار داشت: از زمان آغاز پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی در شعب بانک ملی ایران، تاکنون هفت میلیون سکه پیش‌فروش شده و برآورد ما این است که با تزریق آنها به بازار، قیمت‌ها متعادل می‌شود.

وی اظهار داشت: نخستین موعد سررسید سکه‌های پیش‌فروش‌شده یک‌ماهه 26 اردیبهشت ماه است که با توجه به اینکه در آستانه نزدیک شدن به این موعد هستیم، همه سکه‌های پیش‌فروش‌شده تحویل بانک ملی ایران شده است.

وی افزود: در سه روز نخست توزیع، بالغ بر یک میلیون سکه توزیع خواهیم کرد که حسب دستور رئیس‌کل بانک مرکزی امروز بنا شد این توزیع حتی زودتر از 26 اردیبهشت ماه انجام شود و مردم می‌توانند سر موعد و حتی زودتر سکه خود را تحویل بگیرند.

این مقام مسئول تأکید کرد: همان‌گونه که بانک مرکزی بارها اعلام کرده، ایفای تعهدات خود در قبال مردم مهمترین اصل است.

وی میزان پیش‌فروش سکه را بالغ بر هفت میلیون قطعه برآورد کرد و گفت: از آنجا که نیاز است در قبال پیش‌فروش بتوانیم تعهدات خود را انجام دهیم و کیفیت بالای ضرب سکه را نیز حفظ کنیم، قرار شد از 17 اردیبهشت به‌طور موقت پیش‌فروش سکه متوقف شود.

رحیمی تأکید کرد: مهمترین محدودیت ما انجام ضرب سکه است که بتوانیم سر موعد ضرب کنیم و تحویل مردم دهیم ضمن آنکه به‌نظر می‌رسد با ورود این تعداد سکه، بازار متعادل شود.

وی افزود: ما از نظر موجودی طلای خام در خزانه بانک مرکزی هیچ محدودیتی نداریم و به‌میزان کافی طلا وجود دارد اما به هر حال بانک مرکزی به رصد بازار ادامه می‌دهد و در صورتی که نیاز به مداخله ببیند، چه از طریق حراجی و چه پیش‌فروش سکه بار دیگر اقدام خواهد کرد.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی درباره حباب قیمتی موجود در بازار سکه نیز گفت: به‌نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از حباب ایجادشده ناشی از هیجان‌های بازار است و معادلات اقتصادی در آن تأثیری ندارد.

رحیمی تأکید کرد: با توزیع زودتر از موعد سکه‌ها این پیام را به بازار می‌دهیم که بانک مرکزی به تعهد خود پایبند است.

طبق قانون، بانک مرکزی مسئولیت ضرب سکه طلا و تنظیم بازار آن را عهده‌دار است.

پس از اجرای برنامه یکسان‌سازی ارز از سوی دولت از شامگاه بیستم فروردین، بانک مرکزی پیش‌فروش سکه در سررسیدهای یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، 9ماهه، یک‌ساله، 18ماهه و 2ساله را کلید زد که طی سه هفته گذشته پیش‌فروش در سررسیدهای یک‌ماهه، سه‌ماهه و 6ماهه متوقف شده بود.

پیش‌فروش سکه تمام در سررسید یک ماه یک میلیون و 590 هزار تومان، سه ماه یک میلیون و 540 هزار تومان، 6 ماه یک میلیون و 475 هزار تومان، 9 ماه یک میلیون و 410 هزار تومان و یک‌ساله یک میلیون و 350 هزار تومان در شعب بانک ملی ایران انجام می‌شود؛ قیمت سکه برای سررسید 18 ماه یک میلیون و 245 هزار تومان و سررسید 2ساله یک میلیون و 160 هزار تومان تعیین شده بود.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت طلا و سکه، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران