سکه آتی از مرز 2.6 میلیون تومان گذشت

رشد قابل توجه نرخ ارز در بازار آزاد ایران و همچنین عطش متقاضیان برای خرید سکه که حالا این کالا را جایگزینی مناسب برای ارز می‌دانند باعث شد تا در ساعات پایانی کار بازار قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر کند و رکوردهای تازه‌ای به ثبت برساند.

بازار سکه از همان روزهای نخست سال جدید، کار خود را با افزایش آغاز کرد و در مدت کوتاهی هفت کانال قیمتی یعنی از کانال 1.6 میلیون تومان تا 2.2 میلیون تومان بالا رفت و اکنون در مرز ورود به کانال جدید 2.3 میلیون تومان قرار گرفته است. براساس اعلام کارشناسان بازار در کنار رشد بهای اونس جهانی طلا و نوسان شدید نرخ ارز که در عمده روزها با رشد همراه است، جو هیجانی بازار که به افزایش شدید تقاضای خرید سکه منجر شده مهم‌ترین دلایل رشد تاریخی قیمت‌ها در این بازار می‌دانند. گرچه روزگذشته اونس جهانی طلا به‌عنوان یکی از بال‌های پرواز سکه با افت اندکی همراه بود، ولی رشد قابل توجه نرخ ارز در بازار آزاد ایران و همچنین عطش متقاضیان برای خرید سکه که حالا این کالا را جایگزینی مناسب برای ارز می‌دانند باعث شد تا در ساعات پایانی کار بازار قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر کند و رکوردهای تازه‌ای به ثبت برساند.

درکنار رشد بالای سکه تمام طرح جدید تمام انواع سکه نیز دیروز با رشد همراه بود به طوری که سکه تمام طرح قدیم نیز با رشد 60 هزار تومانی به دو میلیون و 180 هزار تومان رسید. نیم سکه هم دراین بازار به یک میلیون و 125 هزار تومان رسید که نسبت به روزکاری قبل 20 هزار تومان افزایش داشت. همچنین ربع سکه با رشد 10 هزار تومانی نرخ 635 هزار تومان را تجربه کرد و سکه گرمی نیز با افزایش 5 هزار تومانی روی نرخ 375 هزار تومان ایستاد. از سوی دیگر در بازار طلا نیز فشار تقاضا باعث شد تا هر گرم طلای 18 عیار نیز با 1150 تومان رشد به 199 هزار و 250 تومان بازگردد. البته پیش از آن این نوع طلا نرخ بالای 200 هزار تومان را نیز تجربه کرده بود.

سکه آتی از 2.6 میلیون تومان گذشت

درحالی در بازار معاملاتی انواع سکه با رشد قیمتی مواجه بود که در بازار آتی نیز شاهد رشد شدید نرخ‌ها بودیم. دراین روز سکه آتی دی ماه با 93 هزار تومان افزایش به دو میلیون و 642 هزار تومان رسید. سکه آتی آبان نیز با جهش 107 هزار و 500 تومانی خود را به دو میلیون و 598 هزار تومان رساند. آتی شهریور نیز دراین روز با 91 هزار تومان رشد به دو میلیون و 520 هزار تومان و سکه آتی تیر نیز با 78 هزار و 500 تومان به دو میلیون و 433 هزار تومان رسید.

رشد 200 تومانی یورو

با وجودی که طی روزهای اخیر نرخ انواع ارز عمده بازار با نوسان همراه بوده و برخی از روزها کاهشی بود ولی در نخستین روز هفته جاری تمام ارزهای عمده با رشد قابل توجه قیمت‌ها مواجه شد. دراین روز یورو با 208 تومان رشد نرخ 7816 تومان را به دست آورد. پوند انگلیس نیز با رشد بالاتر یعنی 236 تومانی به 8905 تومان رسید. این درحالی است که درهم امارات هم با افزایش 47 تومانی به 1798 تومان رسید. گرچه نرخ دلار از سوی بانک مرکزی در کانال 4200 تومان و برای دیروز 4221 تومان تعیین شده است ولی در بازار دلال‌ها نرخ این ارز بالاتر است به طوری که گزارش‌ها نشان می‌دهد که هر دلار امریکا بیش از 6800 تومان به فروش می‌رسد.

بازار طلا منتظر افزایش بیشتر قیمت‌ها در هفته جاری

بر مبنای نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی امریکا نرخ‌های بهره را افزایش دهد، انتظار دارند قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند. برخی  ناظران بازار به این موضوع اشاره کرده‌اند که معامله گران بالا رفتن نرخ‌های بهره امریکا را پیش از این در قیمت‌ها لحاظ کرده‌اند. طلا به افزایش نرخ‌های بهره امریکا فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره بالاتر از یک طرف، از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند و از طرف دیگر به تقاضای سرمایه‌گذاری برای این فلز ارزشمند که بازدهی ندارد لطمه می‌زند. سرمایه‌گذاران رویدادهای خبری بزرگی را در هفته جاری رصد می‌کنند که مهم‌ترین آنها نشست سیاستگذاری بانک مرکزی امریکا است. انتظار می‌رود بانک مرکزی در نشست هفته جاری خود نرخ‌های بهره را ۲۵ واحد افزایش دهد. سایر رویدادها شامل دیدار میان مقامات کره شمالی و امریکا و نشست بانک مرکزی اروپا است.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت طلا و سکه، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران