رویایی اقتصادی واشنگتن و پکن ادامه دارد؛

تعرفه‌های آمریکا بر سر 818 محصول چینی

ایالات متحده امریکا تعرفه 25 درصدی روی محموله‌های چینی به ارزش 50 میلیارد دلار اعمال می‌کند. این محموله‌ها حاوی تکنولوژی‌های مهم صنعتی هستند.

بیانیه مربوط به این موضوع اوایل روز گذشته توسط کاخ سفید منتشر شد و ترامپ گفت که تجارت بین این دو کشور مدت‌زمان زیادی است که بسیار ناعادلانه بوده است.

ترامپ خاطرنشان ساخته چینی‌ها در به دست آوردن ناعادلانه تکنولوژی‌های آمریکایی دخیل بوده و این موضوع به اقتصاد و امنیت ملی آمریکا آسیب‌زده و عدم توازن تجاری بین دو کشور را عمیق‌تر کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تهدید به اعمال تعرفه‌های بیشتر در صورت مقابله به مثل چینی‌ها و تصویب تعرفه‌های بیشتر روی محصولات و کمپانی‌های آمریکایی کرده است.

به نظر می‌رسد این موضوع رخ خواهد داد زیرا رویترز گزارش کرده سخنگوی وزارت خارجه چین به رسانه‌های محلی گفته اگر آمریکا اقدامات یک‌جانبه و محافظتی اتخاذ کند و به اقتصاد چین آسیب برساند ما هم به سرعت واکنش نشان داده و قدم‌های ضروری برای حفاظت از حقوق خود را خواهیم برداشت.

رویترز می‌گوید تعرفه‌های جدید آمریکا از ششم جولای اجرایی خواهد شد و در ابتدا 818 محصول ساخت چین را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این تعرفه‌ها تعدادی از شرکت‌ها و صنایع گوناگون از جمله صنعت خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جنرال موتورز و ولوو از جمله خودروسازانی هستند که با این قضیه درگیر خواهند بود زیرا جنرال موتورز محصولات بیوک انویژن و کادیلاک CT6 پلاگین هیبرید را از چین به آمریکا صادر می‌کند. از طرف دیگر ولوو نیز مدل S60 اینسکریپشن را وارد بازار آمریکا می‌کند اما این یک مشکل حاد نیست زیرا نسل بعدی این خودرو در کارولینای شمالی ساخته خواهد شد. بلومبرگ با یکی از مقامات جنرال موتورز مصاحبه کرده و سخنگوی شرکت تأیید کرده احتمالاً انویژن تحت تأثیر این تعرفه‌ها خواهد بود. این امر می‌تواند باعث افزایش قیمت 8 هزار دلاری این کراس اوور لوکس شود.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران