رونق تجارت پتروشیمی به واسطه نفت 70 دلاری

در دو ماهه نخست امسال صادرات محصولات پتروشیمی ایران همسو با تثبیت قیمت نفت در محدوده بشکه‌ای 70 تا 75 دلار، افزایشی 215 هزار تنی را تجربه کرد و ارزش صادرات پتروشیمی با جهشی بیش از 550 میلیون دلار مواجه شد.

همزمان با جهش هر بشکه قیمت نفت خام به سطوح بین 70 تا 75 دلاری، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران هم برای دومین ماه امسال از نظر ارزش و تناژ صادراتی با افزایش همراه شد.

در دو ماه نخست امسال حدود سه میلیون و 646 هزار تن محصول پتروشیمی از ایران به بازارهای جهانی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حجم صادرات محصولات پتروشیمی کشور بالغ بر 215 هزار تن افزایش یافته است.

علاوه بر این همسو با گرانی قیمت طلای سیاه و به تبع آن افزایش قیمت محصولات مختلف نفتی و پتروشیمی، ارزش محصولات صادراتی پتروشیمی ایران هم در بازارهای منطقه‌ای و جهانی با افزایش همراه شده است.

بر این اساس، در 62 روز نخست امسال حدود دو میلیارد و 229 میلیون دلار ارزش محصولات پتروشیمی صادراتی ایران بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 556 میلیون دلار افزایش یافته است.

در این مدت میزان محصولات پتروشیمی و پلیمری عرضه شده در بازارهای داخلی و با هدف تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی حدود دو میلیون و 800 هزار تن بوده که ارزش محصولات عرضه شده در بازار داخلی نزدیک به هفت هزار و 900 میلیارد تومان تخمین شده می‌شود.

در دومین ماه امسال، حجم تولید محصولات پتروشیمیایی هم حدود چهار میلیون و 10 هزار تن بوده که مجموع تولید محصولات پتروشیمی کشور در دو ماهه نخست امسال به حدود هشت میلیون و 710 هزار تن رسیده که  این میزان بخشی از برنامه تولید 63 میلیون تن محصول پتروشیمی و پلیمری برای سال 97 است.

گفتنی است، در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی (بدون در نظر گرفتن پتروشیمی تعطیل شده آلیانس فیلیپین) به حدود 63 میلیون و 735 هزار تن رسیده است که در صورت بهره‌برداری از هفت طرح پتروشیمی شامل متانول مرجان، فاز اول کیمیا صنایع دالاهو، فاز اول پتروشیمی بوشهر، فاز دوم پتروشیمی بوشهر، متانول سبلان، پتروشیمی کاوه و پتروشیمی لردگان در مجموع با حدود 12 میلیون و 358 هزار تن ظرفیت تولید، در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران از مرز 76 میلیون تن عبور خواهد کرد.

از سوی دیگر، همزمان با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز، سال 96 با تولید بالغ بر 53.6 میلیون تن محصول رکوردهای جدید تولید، صادرات و فروش داخلی در صنایع پتروشیمی ایران به ثبت رسید.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار، قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران