تولید دو نوع محصول جدید پلیمری در پتروشیمی شازند

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شازند در مجمع عمومی سالیانه این شرکت افزود: با قبول ریسک ها و تست کاتالیست ها درمجموعه خوشبختانه توانسته ایم محصول بنام PE100  را در دو گرید نچرال و بلک تولید نماییم که مورد اقبال بازار به خصوص بازارهای صادراتی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اخیرا این محصول در صنایع گاز نیز مصرف می شود گفت:این محصول در شرکت گاز رجیستری شده و پیمانکاران خطوط لوله موظف به استفاده از این محصول هستند .

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شازند تصریح کرد: درسال های گذشته محصولی در انبار وجود داشت که ارزش آن امروز بیش از 20میلیارد تومان بوده که با توجه به تولید محصول PE100 نگرانی بابت مصرف این محصول از بین رفته و از این بابت حاشیه سود 200 دلاری برای شرکت به وجود آمده است .

وی ادامه داد: تولید بنزین با اکتان 95 محصول جدید دیگری است که در مجموعه پتروشیمی شازند تولید شده که به دلیل محدودیت های موجود تولید و عرضه آن به صورت موردی است .

ولد خانی افزود : سال گذشته یکی از واحد های بسیار با ارزش مجموعه که محصولی شیمیایی تولید می کند بنام واحد EO/EG  به دلیل تحریم ها با ظرفیت 60-50 درصدی فعال بود ،شرکت ریسک زیادی را متحمل شد تا کاتالیستی درحدود 95 تن را در نیمه دوم سال که در منطقه  اراک و شازند بسیار سخت است در این واحد تعویض نماید و خوشبختانه متناسب با برنامه ریزی های انجام شده این مورد محقق شد.

وی ادامه داد:تعویض این کاتالیست و اورهال این واحد که متعاقب این اتفاق 2 برج این واحد هم تعویض شد باعث گردید تا این واحد با ظرفیت 100 درصدی به فعالیت خود ادامه دهد و محصولاتی یونیک را در داخل کشور تولید نماید.

وی با بیان اینکه نگرانی هایی بابت نرسیدن به بودجه تعریف شده شرکت وجود داشت گفت: خوشبختانه با اقدامات فوق نه تنها به بودجه دست یافتیم بلکه توانسته ایم نسبت به بودجه فاصله چشمگیری داشته باشیم .

مدیرعامل پتروشیمی شازند تصریح کرد : بیش از 25 سال از عمر واحد های BD و PVR مجموعه گذشته و سیستم های کنترلی و ایمنی واحد ها قدیمی شده بودند و اگر این واحد ها دچار مشکل می شدند اپراتورها قادر به حل آن نبودند ، بنابراین سیستم DCS که سیستم کنترلی بسیار هوشمند است و می تواند هم در کنترل و هم در ایمنی واحد بسیار موثر باشد از تامین کننده اصلی خریداری و نصب شد .

وی در خصوص میزان فروش شرکت پتروشیمی شازند گفت : به جز سال 92 که قیمت ارز به یکباره 3 برابر شد تا سال گذشته رشدی در میزان فروش نداشته ایم ، سال گذشته بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان میزان فروش شرکت بوده که نسبت به سال قبل از آن 45 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد:سهم بازارهای صادراتی از فروش 300 میلیون دلار بوده که اگر محدودیت ها وجود نداشت ظرفیت بیش از این در شرکت تعریف شده بود .

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شازند بیان داشت:یکی از صرفه جویی هایی که البته در سال های گذشته نیز صورت می گرفت استفاده از 3 توربین به جای 4 توربین برای تامین برق واحد ها بود که این امر علاوه بر کاهش مصرف گاز، به کاهش استهلاک نیز کمک شایانی کرده است .

وی با اشاره به دیگر اقدامی که در پایان سال در شرکت پتروشیمی شازند صورت گرفته گفت: فعال سازی مهندسی معکوس و ساخت داخل به شدت در شرکت دنبال می شود ، اگر قطعه ای با توجه به شرایط تحریم فراهم شود برای مجموعه بار مالی 1 میلیارد تومانی خواهد داشت در حالیکه ساخت داخل آن شاید کمتر از 100 میلیون تومان هزینه داشته باشد .

ولد خانی گفت: بیش از 15 هزار تن پروپیلن از پالایشگاه امام خمینی برای استفاده از ظرفیت خالی واحد PP دریافت شد که می تواند باعث افزایش تولیدات مجموعه شود .

وی تصریح کرد: کنترل برنامه تولید باعث شد تا وست و لاس خوراک در مجموعه به مقدار قابل توجهی یعنی 14 میلیارد تومان کاهش یابد ،که این امر با درایت مدیران تولید محقق گشته است.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی شازند در خصوص اقدامات انجام شده در واحد حقوقی گفت: شرکت در سال های گذشته با یکی از مجموعه های بازرگانی بنام بایگان همکاری داشت که خوشبختانه طلب از این مجموعه که رقمی بالغ بر 2 میلیون و 725 هزار دلار بوده دریافت و این پرونده مختومه گشت.

وی ادامه داد: پرونده60 میلیارد تومانی تعزیرات نیز به نفع شرکت مختومه شده است .

ولد خانی بیان داشت : پرونده ارزی  در حدود 12 میلیارد و 500 هزار دلار درچین وجود داشت که با تلاش همکاران در واحد حقوقی به نفع شرکت مختومه شد.

وی گفت: سال گذشته از بابت سال های 94-84 رقمی در حدود 33 میلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی شرکت را بدهکار و از حساب های شرکت برداشت کرده بود که این رقم به 11 میلیارد تومان کاهش پیدا و در تلاش هستیم که باز نیز تقلیل یابد.

وی ادامه داد: همکاران مالی باتلاش توانسته اند محصولA89  و A95 را که بنزین نیست اما دارایی از آن مالیات و ارزش افزوده فروش بنزین دریافت می کرد را از این قانون خارج کرده رقمی درحدود 40میلیارد تومان که دارایی از ما طلب می کرد را کاهش دهند .

ولد خانی گفت: بعد از تاسیس و راه اندازی شرکت برای اولین بار خط لوله انتقال محصولات به اصفهان پیک رانی هوشمند شد، این اقدام یکی از کارهای اساسی بود که شاید شرکت های بزرگ ایرانی هم قادر به انجام آن نبودند.

مدیر عامل پتروشیمی شازند تصریح کرد : یکی ازموضوعاتی که کل کشور را درگیر خود کرده مسئله آب است ،مطالعات متعددی بر روی مصرف آب و پساب صورت گرفته حتی از مشاوران خارجی نیز استفاده شده ضمن اینکه بخشی از پساب هایی که تولید می شود در سیستم و با در فضای سبز مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود:امیدواریم با اجرای این طرح جامع بخشی از منابع زیرزمینی که الان برداشت می شود و در آینده ممکن است به عنوان یک تهدید باشد را به فرصت تبدیل کنیم .

مدیر عامل پتروشیمی شازند اظهار داشت:با وزارت نیرو مذاکراتی صورت گرفته تا از فاضلاب شهرستان شازند و شهرستان مهاجران برای مصارف صنعتی خودمان استفاده کنیم .

ولدخانی وجود پالایشگاه شازند را نعمتی بزرگ دانست و بیان داشت: بررسی هایی صورت گرفته تا از آف گسی که این پالایشگاه تولید می کند محصولی با ارزش در پتروشیمی شازند استخراج شود درحال مذاکره و عقد قرارداد هستیم که اگرتحقق یابد می توان یک واحد 30 هزار تنی هم به واحد های تولیدی پلیمری اضافه کرد .

ولد خانی اظهار کرد: تمام اقدامات ذکر شده در شرایطی صورت گرفت که  کشور هر روز با مشکلات اقتصادی و سیاسی مواجه است .

مدیر عامل پتروشیمی شازند تصریح کرد: علی رغم تلاش هایی که مسئولین منطقه از طریق تریبون هایی که در اختیار دارند در صدد هستند تا نشان دهند این واحد باعث آلایندگی است در سال گذشته توانسته ایم به عنوان صنعت پاک انتخاب شویم  و امیدواریم همچنان نیز این عنوان را داشته باشیم.

وی درانتها به تک نرخی شدن ارز اشاره و بیان داشت:تک نرخی شدن ارز مشکلاتی را برای کل کشور و به خصوص صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است ، متاسفانه شرایط طوری رقم خورده که دلالی در بازار تقویت می شود.

وی ادامه داد: امروز اگر کالایی را در بورس عرضه می کنیم متقاضیانی متفاوتی دارد اما متاسفانه تولید کننده و مصرف کننده واقعی در بورس تولیدات پتروشیمی حضور ندارند و این امر باعث می شود بازار محصولا پتروشیمی خراب شود و درآمد هنگفتی به جیب دلالان سرازیر شود، امیدواریم وعده مسئولین در خصوص کاهش نرخ خوراک و ارزی که قرار است در اختیار واحد های پتروشیمی قرار دهند جنبه عملیاتی به خود بگیرد.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت ارز و دلار، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران