همکاری جدید فرانسوی‌ها با صنایع پتروشیمی ایران

مدیرعامل پتروشیمی نوری از انجام مطالعات مهندسی اصولی اجرای طرح شیرین‌سازی برش سنگین این مجتمع آروماتیکی توسط اکسنس فرانسه خبر داد.

مهندس «تقی صانعی» درباره آخرین وضعیت اجرای طرح شیرین‌سازی برش سنگین پتروشیمی نوری، گفت: طرح شیرین‌سازی برش سنگین و تبدیل به محصولات با ارزش یکی از طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی نوری بوده که در دستور کار قرار گرفته است. 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری (برزویه) با اشاره به اعمال محدودیت‌ها و قوانین زیست محیطی برای تولید محصولاتی با غلظت پائین گوگرد، تصریح کرد: در حال حاضر غلظت سولفور در محصول هوی اند که حدود2400 ppm  بوده که با اجرای پروژه شیرین سازی میزان غلطت گوگرد به کمتر از  50ppm  کاهش می‌یابد. 

این مقام مسئول با اعلام اینکه طرح شیرین‌سازی برش سنگین به منظور کاهش سولفور و جلوگیری از محدودیت‌های صادراتی در آینده تعریف شده است، اظهار داشت: علاوه بر آن تولید سوخت جت و خوراک واحدهای LAB  از دیگر مزایای اجرای این طرح خواهد بود.

وی با یادآوری اینکه متنوع سازی سبد تولید محصولات در کنار کاهش میزان گوگرد از مهمترین مزیت های اجرای این طرح خواهد بود، بیان کرد: هم اکنون انجام مطالعات مهندسی اصولی این طرح توسط شرکت Axcens «اکسنس» فرانسه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمان بندی پیش بینی می‌شود تا نیمه دوم امسال فرآیند برگزاری مناقصه این طرح انجام ‌شود.

گفتنی است، طرح جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری به عنوان یکی از طرح‌های توسعه ای بزرگترین مجتمع آروماتیک صنعت پتروشیمی با هدف تفکیک و تولید دو محصول LLTE و HLTE هفته گذشته به صورت رسمی افتتاح شد.

پتروشیمی نوری یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان محصولات آروماتیک در صنایع پتروشیمی جهان با 5/4 میلیون تن ظرفیت تولید است.

خوراک اصلی مجتمع پتروشیمی نوری میعانات گازی به میزان 5/4 میلیون تن در سال بوده که توسط پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تأمین می‌شود و سالانه 270 هزار تن بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم نیز به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت نفت و سوخت، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران