حذف دلار آمریکا از سامانه سنا و جایگزینی آن با رقیب چینی

روز گذشته پس از گذشت ساعاتی از فعالیت سامانه سنا، به یکباره شاهد حذف ستون مربوط به اعلام نرخ خرید و فروش دلار آمریکا از این سامانه و جایگزینی یوآن چین به جای دلار آمریکا بودیم.

نرخ خرید و فروش دلار آمریکا در حالی پس از نرخ های غیر قابل باور، به یکباره از سامانه سنا حذف شده که جای خود را به رقیب چینی داده است. سامانه ای که قرار بود قیمت ارز به دست آمده از مجموع معاملات صرافی ها، به صورت برخط در آن قابل مشاهده و در دسترس عموم باشد و همچنین بانک مرکزی تاکید داشت نرخ سایت سنا، قیمت داد و ستد آزادانه ارز توسط بازیگران اصلی بازار ارز است."

سیاست جدید ارزی دولت تدبیر و امید پس از انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی در حالی کلید خورده استکه راهبردی اساس کار آن بر مبنای ورود تمامی ارز حاصل از محل صادرات غیر نفتی (از جمله گاز طبیعی، محصولات فولادی، پتروشیمی، فرآورده های نفتی، فلزات رنگی و ...) به بازار ثانویه ارز، استوار شده است و دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرده است در تعیین نرخ ارز در این بازار دخالت نخواهد کرد.

با شروع این سیاست جدید، عملا شاهد عرضه ارز با نرخ های پایین تر از بازار آزاد در بازار ثانویه بودیم و بسیاری از فعالین در حوزه واردات را به دریافت ارز با نرخ های منطقی امیدوار کرد. در این بین بانک مرکزی هم دستور العمل فعالیت صرافی های مجاز را اعلام کرد که در یکی از بندهای مهم آن تاکید شده بود نرخ فروش ارز صرافی‌های مجاز معتبر حداکثر یک درصد بالای نرخ خرید مندرج در سامانه «نیما» و «سنام خواهد بود و همچنین خرید و فروش ارز به صورت اسکناس (معاملات جزئی بر مبنای مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها) توسط صرافی‌های مجاز معتبر صرفاً با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» امکان‌پذیر است.

در نتیجه همه منتظر خرید ارز به صورت اسکناس با تفاوت اندک نسبت به نرخ های سامانه نیما بودند. اما از همان ابتدا تفاوت زیادی در برخی ساعات روز، بین نرخ ارز (به ویژه دلار آمریکا) در بازار (صرافی ها) و سامانه سنا و همچنین در برخی موارد نرخ دلار بالاتر از نرخ یورو مشاهده شد و حتی در گزارشی به این موضوع اشاره شد و در ادامه به سراغ مقام مسئول در بخش ارتباط با رسانه بانک مرکزی رفت تا در این خصوص شفاف سازی شود ولی تا این لحظه پاسخی دریافت نکرده است.

بر اساس این گزارش، پس از عدم شفاف سازی از ابهام به وجود امده توسط بانک مرکزی، روز گذشته پس از گذشت ساعاتی از فعالیت سامانه سنا، به یکباره شاهد حذف ستون مربوط به اعلام نرخ خرید و فروش دلار آمریکا از این سامانه و جایگزینی یوآن چین به جای دلار آمریکا بودیم. هرچند باید یادآور شد که پیش از این درهم امارات در پایان سال گذشته از سنا حذف شده بود و یوآن چین به جای آن اضافه شده بود و طی در چند وقت اخیر با بازگشایی سامانه سنا، دوباره شاهد حضور نرخ خرید و فروش درهم امارات بجای یوان چین بودیم.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران