۴ گروه از بازندگان حذف دلار 4200 تومانی

در هفته‌های گذشته و پس از راه‌اندازی بازار دوم، بسیاری از گروه‌ها و فعالانی که از متعادل‌سازی نرخ ارز ، نگران بودند و منافع رانتی خود را در خطر می‌دیدند، در تحلیل‌هایی ایجاد بازار دوم را یک خطا سیاست‌گذاری دانستند و معتقد بودند که آزادسازی نرخ ارز، توسط برخی رسانه‌ها، با یک جریان‌سازی هدفمند پدید آمده است.

 راه‌اندازی بازار دوم دلار اگرچه آرامش را به بازار ارز برگرداند و باعث توقف روند صعودی دلار شد، اما برای رانت‌خواران دلار 4200 تومانی خبر خوبی نبود، چرا که آنان را از خوان گسترده رانت محروم کرد و به همین دلیل جوسازی آنان برای بازگشت به سر سفره «تقسیم دلار و سکه ارزان» ادامه دارد.

بازار دوم ارزی، بازار متشکلی است که صادرکنندگان محصولات غیرنفتی و متقاضیان دریافت ارز به جز گروه کالاهای اساسی در این بازار بر اساس توافق به مبادلات ارزی روی آوردند. این بازار در هفته‌های گذشته باعث شده که نوسانات نرخ ارز به حداقل برسد. در این خصوص یک پایگاه خبری نوشت: بازندگان حذف دلار 4200 تومانی اگرچه نقاب بر چهره دارند و شناسایی آنان به راحتی میسر نیست، اما پشت نقاب تقلبی آنان، چهار گروه قابل شناسایی هستند.
1- وارداتچی‌هایی که دلار 4200 تومانی می‌گیرند و کالاهای وارداتی خود را (تازه اگر کالایی وارد کنند) بر مبنای دلار آزاد در بازار عرضه می‌کنند.
2- مونتاژکارانی که نقاب تولید بر چهره زده‌اند و با سرهم‌بندی قطعات وارداتی با دلار 4200 تومان کالای خود را بر مبنای دلار آزاد عرضه می‌کنند.
3- شهروندان دوزیست که بخشی از زندگی آنان در ایران و بخشی در خارج است و حذف دلار 4200 تومانی باعث شده است هزینه دلاری آنان به شدت افزایش یابد. (یک فرد دائم‌المصاحبه که هزینه خانواده خارج‌نشین او با حذف دلار 4200 تومانی افزایش یافته به گونه‌ای مرتبا علیه بازار دوم مصاحبه می‌کند که آتش زدن قیصریه به خاطر یک دستمال را تداعی می‌کند).
4- مشتاقان گردشگری در خارج از کشور، دسته چهارم بازندگان حذف دلار 4200 تومانی هستند؛ چرا که هزینه سفر تفریحی آنان که از سفره بیت‌المال پرداخت می‌شد به شدت افزایش یافته است.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران