صعود دلار و سکه در اولین روز از پاییز

در اولین روز مهرماه، دلار توانست با قدرت زیادی از مرز مقاومتی 14 هزار و 500 تومان عبور کند، و تا ساعت 4 بعدازظهر دیروز دلار روی عدد 14 هزار و 980 تومان ایستاد که 490 تومان بالاتر از روز شنبه بود. در روزی که دلار رو به سوی قیمت‌های بالاتر داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز از قافله عقب نماند و با عبور از مرز 4 میلیون و 600 هزار تومان، به مرز مقاومتی سنگین 4 میلیون و 700 هزار تومانی نزدیک‌تر شد.

روز یکشنبه، شاخص ارزی در محدوده 14 هزار و 500 تومان معاملات خود را آغاز کرد؛ پس از آن، قیمت به آرامی در مسیر نزولی قرار گرفت و تا نزدیکی محدوده 14 هزار و 400 تومان عقبگرد کرد. از این نقطه خریدهای ارزی افزایش یافت و قیمت به سرعت به کانال 14 هزار و 500 تومان بازگشت. با بازگشت دلار به این کانال، خریداران با احساس خطر کمتری وارد بازار شدند و افزایش خریدها موجب بیشتر شدن سرعت رشد دلار شد. به گونه‌ای که این ارز پس از شکست مرز 14 هزار و 600 تومانی به سرعت خود را به محدوده 14 هزار و 900 تومان رساند. ساعت 4 بعدازظهر دیروز اما دلار روی عدد 14 هزار و 980 تومان ایستاد که 490 تومان بالاتر از روز شنبه بود. پس از ساعت 5 بعدازظهر ارقام بالای 15 هزار تومان نیز در بازار به ثبت رسید. البته با برجسته‌شدن برخی اخبار سیاسی حدود ساعت 6 بعدازظهر، دلار بار دیگر زیر 15 هزار تومان معامله شد.

دلار در اولین روز هفته تنها 40 تومان افزایش را ثبت کرده بود. برخی فعالان، تندتر شدن رشد شاخص ارز در روز یکشنبه را به آغاز ماه جدید شمسی نسبت دادند. به گفته آنها، برخی معامله‌گران به‌طور سنتی باور دارند در روزهای ابتدایی‌ ماه نقدینگی بیشتری به سوی بازارها سرازیر می‌شود و تقاضای خرد حاصل از آن در شرایطی که سمت عرضه چندان قوی نیست، توان جا‌به‌جایی قیمت‌ها را دارد. این موضوع موجب می‌شود که بخشی از معامله‌گران در روزهای ابتدایی ماه وارد بازار شوند. گروه دیگری بیشتر باور داشتند، حمایت از دلار در محدوده 14 هزار و 400 تومانی عامل اصلی صعود دلار به سوی مرزهای بالاتر شد. در کنار این، گروه سومی در بازار باور دارند، برخی معامله‌گران تصور می‌کنند، ممکن است در انتهای هفته اتفاق جدیدی در روابط ایران و آمریکا رخ دهد که تحریم‌ها را نیز متاثر کند.

عده‌ای باور دارند، ملاقات بین دو رئیس‌جمهور آمریکا و ایران بازار را با ریزش زیادی مواجه خواهد کرد. در این میان، از نظر آنها، نوسان‌گیران پیش از این دیدار احتمالی می‌خواهند قیمت‌ها را به سطوح بالاتری ببرند و از آن نقطه فروش‌های خود را آغاز کنند. جالب آن است که دسته دیگری می‌گویند، معامله‌گران از آن جهت که تصور می‌کنند، دیداری رخ نخواهد داد، خریدار شده‌اند. در این شرایط به نظر می‌رسد، خریداران برای خرید بیشتر به دنبال بهانه بودند؛ به این ترتیب، عده زیادی از بازیگران ارزی باور داشتند، تا زمانی که روند قیمت‌ها تغییر نکند، خریداران بهانه‌های لازم را برای خرید پیدا خواهند کرد. به گفته برخی فعالان، تغییر انتظارات یا ورود بازارساز به بازار می‌تواند ورود خریداران تازه را به تاخیر بیندازد. قیمت دلار از ابتدای سال حدود 200 درصد رشد یافته است. در این شرایط افرادی که از این رشد جا مانده‌اند و هراس آن دارند که دلار افزایش بیشتری را تجربه کند، کم‌کم وارد بازار می‌شوند. البته در روزهای اخیر بازار بورس نیز با جهش‌های زیادی مواجه شده است و در صورت ادامه این روند، ممکن است بخشی از سرمایه‌ها به جای بازار ارز، به بازار بورس رهسپار شوند.

رکورد‌شکنی گرم طلا 

در روزی که دلار رو به سوی قیمت‌های بالاتر داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز از قافله عقب نماند و با عبور از مرز 4 میلیون و 600 هزار تومان، به مرز مقاومتی سنگین 4 میلیون و 700 هزار تومانی نزدیک‌تر شد. روز یکشنبه، سکه 100 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به 4 میلیون و 605 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، سکه با وجود این صعود برای رشد بیشتر نیاز دارد که از مقاومت 4 میلیون و 700 هزار تومانی عبور کند؛ مقاومتی که در تاریخ بازار سکه شکسته نشده است. برخی فعالان باور دارند در صورت شکست آن نقطه قیمت سکه به سوی مرز 5 میلیون تومانی میل خواهد کرد. این در حالی است که عرضه سکه‌های پیش فروش چندی است آغاز شده و به نظر می‌رسد میزان تحویل آنها در مهرماه سرعت بیشتری به خود بگیرد. روز گذشته هر گرم طلای 18 عیار نیز با عبور از مرز 400 هزار تومانی رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند. ساعت 4 بعدازظهر دیروز هر گرم طلای 18 عیار 420 هزار تومان قیمت داشت که 24 هزار تومان بالاتر از روز شنبه بود. این قیمت بالاترین قیمت گرم طلا تا به حال به حساب می‌آید. برخی فعالان عنوان کردند که حدود ساعت 5 بعدازظهر، هر گرم طلای 18 عیار حتی تا مرز 423 هزار تومان بالا رفت. به گفته برخی بازیگران بازار، نوسانات گرم طلا در روزهای اخیر افزایش زیادی یافته است. حتی عده‌ای عنوان کرده‌اند میزان رشد گرم طلا در روزهای اخیر از دلار و سکه نیز بیشتر بوده است. به گفته آنها، ورود تقاضای مردم عادی بازار گرم طلا را داغ کرده است، آن هم در شرایطی که اونس همچنان زیر مرز هزار و 200 دلار قرار دارد. البته برخی فعالان باور دارند، معامله‌گران طلا نسبت به آینده اونس خوشبین هستند.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت طلا و سکه، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران