امکان ورشکستگی مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: با توجه به اینکه دولت نتوانست عرضه مواد پتروشیمی و قیمت آن را کنترل کند و در نتیجه آن افزایش قیمت‌های مواد پتروشیمی اتفاق افتاد، تولید محصولات لبنی با قیمت‌های قبلی مقرون‌به‌صرفه نیست. باکری ادامه داد: در جلسات متعددی که انجمن‌هایی مانند آب معدنی، روغن خوراکی و لبنیات به‌عنوان مصرف‌کننده مواد اولیه پتروشیمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند، پتروشیمی‌ها حاضر نشدند مواد اولیه را با قیمت قبلی عرضه کنند.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران با انتقاد از گرانی سرسام‌آور محصولات پتروشیمی در بسیاری از کالاها گفت: با اصرار دولت بر حفظ قیمت‌های قبلی محصولات لبنی، با افزایش هزینه‌های تامین مواد اولیه پتروشیمی برای این صنعت، کارخانه‌های لبنی حتما ورشکسته خواهند شد.

رضا باکری افزود: با توجه به اینکه دولت نتوانست عرضه مواد پتروشیمی و قیمت آن را کنترل کند و در نتیجه آن افزایش قیمت‌های مواد پتروشیمی اتفاق افتاد، تولید محصولات لبنی با قیمت‌های قبلی مقرون‌به‌صرفه نیست. باکری گفت: در جلسات متعددی که انجمن‌هایی مانند آب معدنی، روغن خوراکی و لبنیات به‌عنوان مصرف‌کننده مواد اولیه پتروشیمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند، پتروشیمی‌ها حاضر نشدند مواد اولیه را با قیمت قبلی عرضه کنند. وی افزود: هیات‌وزیران در آخرین ابلاغ خود قیمت مواد پتروشیمی را آزاد کرد به‌طوری‌که‌ قیمت مواد اولیه پتروشیمی از کیلویی ۴ هزار تا ۷ هزار تومان هم اکنون به کیلویی ۱۴ هزار تا ۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. همچنین مواد بسته‌بندی نیزافزایش قیمت ۳ تا ۷ برابری داشته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به وضع فعلی چندین بار با مراجع ذی‌صلاح مکاتبه کردیم و دیروز هم در جلسه ستاد تنظیم بازار تاکید کردیم با‌وجود افزایش قیمت‌ها و اتفاقات ۳ ماه اخیر که هزینه تمام شده تولید را کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش داده اگر کارخانه‌های صنایع لبنی افزایش قیمت در محصولات خود نداشته باشند روند تولید در این کارخانه‌ها متوقف شده و ده‌ها هزار نفر از نیروی انسانی بیکار خواهند شد زیرا با ادامه رعایت قیمت‌های مصوب، کارخانه‌های صنایع لبنی قادر به عرضه نخواهند بود و خطوط آنها تعطیل خواهد شد.

وی افزود: همان‌طور که قیمت مواد بسته‌بندی و سایر مواد اولیه با بهای تمام شده و براساس مکانیزم عرضه و تقاضا و نرخ بازار آزاد تعیین می‌شود دولت باید اجازه دهد قیمت محصولات لبنی هم این‌گونه تعیین شود که در این باره پیگیری‌های ما ادامه دارد.

باکری گفت: کارخانه‌های صنایع لبنی برای جلوگیری از ورشکستگی و حفظ اشتغال، افزایش قیمت‌هایی را در محصولات خود داشته‌اند اما به واسطه همین افزایش قیمت‌های ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و مواد بسته‌بندی، مدام به تعزیرات معرفی می‌شوند.

وی افزود: دولت اختیار دارد یا قیمت‌ها را اصلاح کند تا کارخانه‌های صنایع لبنی به کار خود ادامه دهند یا اینکه این کارخانه‌ها ورشکست شوند.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران