توقف صادرات محصول پتروشیمیایی «استایرن مونومر» تا اطلاع ثانوی

سرپرست دفتر صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با هدف تامین نیاز بازارداخل و حمایت از تولید داخل، صادرات استایرن مونومر متوقف شده است و این اقدام بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار است.

همزمان با انتشار خبری از سوی «اپیک» مبنی بر توقف صادرات محصول «استایرن مونومر» با هدف تامین خوراک صنایع میان دستی و پائین دستی صنعت پتروشیمی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم خبر توقف صادرات استایرن منومر را تائید کرد.

«مرضیه طهماسبی» سرپرست دفتر صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به آغاز تعمیرات اساسی پتروشیمی پارس تا اول آذر ماه امسال، گفت: با هدف تامین نیاز بازارداخل و حمایت از تولید داخل، صادرات استایرن مونومر متوقف شده است و این اقدام بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار است.

در شرایط فعلی پتروشیمی پارس با تولید سالانه حدود 600 هزار تن «استایرن منومر» بزرگترین تولیدکننده این خوراک کلیدی واحدهای تولیدکننده محصولات پلی استایرنی در صنایع پتروشیمی کشور است.

با این وجود با بهره برداری از طرح‌های جدید مصرف کننده خوراک «استایرن منومر» در صنایع میان دستی و بالادستی صنعت پتروشیمی همچون پتروشیمی تخت جمشید پارس و انتخاب و واحدهای قدیمی تری همچون پتروشیمی تبریز و قائدبصیر و راه اندازی تعدادی از طرح‌های میان دستی با مقیاس کوچک و متوسط تولیدکننده محصولات پلی استایرنی، صادرات خوراک «استایرن منومر» فعلا از سوی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ممنوع اعلام شده است.

ارزیابی‌ها نشان می دهد که هم اکنون تقاضا برای این محصول پتروشیمی در صنایع بالا و میان دستی پتروشیمی از مرز 800 هزار تن در سال گذشته و حتی امکان واردات این محصول پتروشیمیایی هم قوت گرفته است.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران