کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا و سکه در بازار/ روند ادامه دار کاهش قیمت ها

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران ضمن اشاره به کاهش ۱۰ درصدی طلا و سکه طی هفته گذشته ادامه داد: تا زمانی که بانک مرکزی سیاست های فعلی را ادامه دهد پیش بینی می کنم روند نزولی قیمت ها نیز ادامه داشته باشد.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران درباره وضعیت بازار طلا گفت: برخلاف انتظارها که با اعمال دور جدید تحریم ها برقیمت ها افزوده خواهد شد و شوک قیمتی به بازار وارد کند، در یک هفته گذشته این اتفاق در بازار سکه و طلا نیفتاد.

محمد کشتی آرای با بیان این مطلب اظهار کرد: خوشبختانه با اقدامات بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز، در چند روز گذشته شاهد این بودیم که نرخ ارز مدیریت شده و کاهش یافته و در کنار آن قیمت جهانی طلا در یک هفته اخیر بین 25 تا 30 دلار کاهش یافته است. وی تاکید کرد: کاهش نرخ ارز و قیمت جهانی طلا سبب شد قیمت طلا و سکه برخلاف انتظار در بازار ایران روند کاهشی بیابد.

وی ادامه داد:‌ در حالی که هفته گذشته قیمت سکه تا 4میلیون و 700هزار تومان افزایش یافته بود امروز قیمت سکه به 4میلیون و 280هزار تومان کاهش یافت یعنی قیمت سکه در یک هفته اخیر حدود 400 هزار تومان کاهش یافته است.

کشتی آرای گفت: به همین ترتیب در قیمت ارز نیز شاهد تغییراتی بودیم به طوری که هفته گذشته قیمت دلار به 14هزار و 600تومان رسید، خوشبختانه اکنون به زیر 14هزار تومان کاهش یافته و داد و ستد می شود.

این فعال بازار طلا و جواهر خاطر نشان کرد:‌همزمانی این دو مساله سبب شده باعث روند کاهش قیمت ها در بازار شده است.
وی توضیح داد:‌اکنون قیمت طلا هم با توجه به قیمت های جهانی در چند روز گذشته همانند سکه و ارز،‌ کاهش یافته و به همین ترتیب تقاضا در بازار نیز کاهش می یابد.

وی افزود:‌هنگامی که التهاب قیمت در بازار نباشد، باعث می شود قیمت‌ها کاهش یافته و حباب قیمت سکه نیز به حداقل میزان خود برسد.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران اظهار کرد: هفته گذشته حباب قیمت سکه بالای 400هزار تومان بود اکنون به زیر 300 هزار تومان رسیده که نشان دهنده آن است که اکنون حباب قیمت سکه به 250هزار تومان رسیده و این یعنی کاهش حدود 150هزار تومانی حباب قیمت سکه در بازار.وی خاطر نشان کرد:‌این مساله نشان دهنده آن است که تقاضا در بازار کاهش یافته است.

وی توضیح داد: دادو ستدها اکنون در بازار روال عادی را دارد و تقاضای اضافی در بازار وجود ندارد و به عبارت بهتر تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار شده است.

کشتی آرای درباره بازار مصنوعات طلا بیان کرد:‌ در این بازار همچنان رکود حاکم است و با توجه به کاهش قیمت طلا و سکه اما همچنان قیمت طلا بالاست و قدرت خرید مردم در مقابل پایین آمده بنابراین میل به خرید مصنوعات طلا بین مردم با کاهش مواجه بوده است.
وی افزود:‌ اما خرید طلا به صورت خام و غیرساخته هنوز تقاضا و طرفدار دارد بنابراین رکودی که در ماه های گذشته و در بازار مصنوعات طلا ایجاد شده، تغییر نکرده است و در مقابل خرید و فروش طلای ذوب شده و خام هنوز تقاضا دارد.

وی درباره قیمت فعلی طلای 18 عیار در بازار توضیح داد: اکنون هر گرم طلای 18عیار 409هزار تومان در بازار دادو ستد می شود که با توجه به قیمت 440 هزار تومان به ازای هر گرم طلای 18عیار در هفته گذشته، شاهد کاهش 10درصدی قیمت طلا در بازار بوده ایم. کشتی آرای گفت: سکه نیز در یک هفته اخیر حدود 10درصد کاهش قیمت داشته است.
وی درباره احتمال کاهش ادامه دار قیمت طلا در روزهای آینده بیان کرد: تا زمانی که بانک مرکزی سیاست های فعلی را ادامه دهد پیش بینی می کنم روند نزولی قیمت ها نیز ادامه داشته باشد.
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران در پایان خاطر نشان کرد:‌به نظر بنده با مدیریت جدید و تدوام سیاست های فعلی بانک مرکزی در بازار ارز می توان به ثبات قیمت ها در روزهای آینده امیدوار بود.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران