امکان جدید صرافی‌ها برای خرید ارز از بانک مرکزی و صدور حواله برای واردکنندگان

اداره صادرات بانک مرکزی روز (۴ دی ۱۳۹) به تمامی صرافی‌های دارای مجوز فعالیت از این بانک نامه‌ای مبنی بر امکان خرید حواله ارزی صرافی‌ها برای مصارف وارداتی ابلاغ کرد.

رضا ترکاشوند درباره نامه ابلاغی بانک مرکزی درباره دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز در راستای تسهیل فرآیند تامین ارز تجاری کشور، اظهارداشت: با توجه به مشکلاتی که برای تامین ارز واردات کنندگان گروه دو کالایی پیش آمده بود، بانک مرکزی برای تسهیل این روند، تدبیری اندیشیده است.

وی افزود: براساس این اقدام تمام صرافی‌های مجاز می‌توانند ارز مورد نیاز خریداران در سامانه نیما را از طریق تمامی بانک‌های عامل از بانک مرکزی خریداری کنند و برای خریداران این حواله‌ها کارسازی کنند زیرا پیش از این می بایست ارز مورد نیاز خود را از طریق ارز صادراتی پتروشیمی ها و مواد معدنی از نیما تامین می کردند.

دبیرکانون صرافان ایران با تاکید بر اینکه انتظار می رود بخش عمده ای از مشکلات این گروه از فعالان اقتصادی برطرف شود، ادامه داد: از آنجایی که این جابجایی از طریق کارگزاری متعلق به صرافان انجام می شود به طور حتم این مسیر راحت‌تر بوده و برای واردکنندگان کالاها روند آسان‌تری خواهد بود و موجب می شود برای واردات کالا در صف نباشند.

ترکاشوند تاکید کرد: این بخشنامه امروز ابلاغ شده و امیدواریم از فردا اجرایی شود. صرافی‌های دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی می توانند در هر یک از بانک‌های عامل که حساب ارزی دارند، در همان بانک با توجه به منابع بانک مرکزی نزد بانک‌ها خرید خود را انجام دهند و حواله مورد نیاز واردکنندگان را که ثبت شده، از طریق سامانه سنا خریداری کرده و در بانک عامل و از طریق سامانه نیما به مشتریان خود یا همان واردکنندگان به فروش برسانند.

وی درباره ساز و کار این ابلاغیه، توضیح داد: صرافی‌ها می توانند از طریق سامانه سنا و نیما به مشتریانی که مراحل ثبت سفارش آنها در بانک ها انجام شده و اسم آنها در سامانه نیما است،  مبالغی که خریداری کرده‌اند را به آنها از طریق حواله به فروش برسانند.

یادآور می‌شود، اداره صادرات بانک مرکزی روز (۴ دی ۱۳۹) به تمامی صرافی‌های دارای مجوز فعالیت از این بانک نامه‌ای مبنی بر امکان خرید حواله ارزی صرافی‌ها برای مصارف وارداتی ابلاغ کرد که به شرح زیر است:

با سلام؛

احتراما، پیرو نامه عمومی شماره ۳۳۳۹۳۷/ ۹۷ مورخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ این بانک، موضوع "دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز به اطلاع می رساند در راستای تسهیل فرآیند تامین ارز تجارت کشور، آن صرافی می‌تواند نسبت به خرید حواله‌های ارزی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق شعب ارزی بانک های عامل با رعایت مقررات ارزی و ثبت در " سامانه نظارت ارز (سنا) "جهت پوشش تقاضاهای مشتریان بابت مصارف وارداتی از طریق "سامانه نیما اقدام کند.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران