دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در هفته اخیر

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر تهران اعلام کرد که در هفته‌ای که گذشت قیمت طلا و سکه روند افزایشی و رو به رشدی را تجربه کرد که باعث رکود در بازار طلا و جواهر گردید و ادامه داد: این نوسانات قیمتی ناشی از مدیریت نه چندان صحیح بازار ارز و نوسانات در این بازار است.

ابراهیم محمد ولی اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت افزایش قیمت در بازار سکه و طلا مشاهده شد که باعث رکود در بازار مصنوعات طلا و جواهر، کاهش قدرت تصمیم‌گیری و خرید در بین مردم و فعالان بازار شده است که به نفع هیچ کسی نیست و امیدواریم وضعیت بازار بهتر و نوسانات کنترل شود.

او افزود: قیمت هر گرم طلای 18 عیار در هفته‌ای که گذشت از حدود 347 هزار تومان به حدود 380 هزار تومان در عصر روز (پنجشنبه) رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که سه میلیون و 970 هزار تومان در اوایل این هفته معامله می‌شد، قیمتش به چهار میلیون و 290 هزار تومان افزایش یافت. رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران ادامه داد: البته هر اونس طلا در بازار جهانی نیز در هفته‌ای که گذشت روند پر نوسانی را تجربه کرد؛ به گونه‌ای که با وجود اینکه نرخ آن در ابتدای هفته جاری حدود 1095 دلار بود، عصر پنجشنبه به 1285 دلار رسید و روند کاهشی نسبت به روز قبل داشت.

محمدولی با بیان اینکه این نوسانات قیمتی ناشی از مدیریت نه چندان صحیح بازار ارز و نوسانات در این بازار است، گفت: امیدواریم در روزها و هفته‌های باقی مانده تا عید نوروز بازار ارز و وضعیت کلی اقتصاد کشور به گونه‌ای مدیریت شود که مردم توان خرید داشته باشند و آرامش به بازار برگردد که مسلما مسائل بین‌المللی مانند FATF و دیگر مذاکرات و توافقات پیش‌رو در این زمینه بی‌تاثیر نخواهد بود. همچنین شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: تقاضا برای جواهرات طلا در میان ایرانیان در سال 2018 میلادی در حدود 35 درصد کاهش یافت. شورای جهانی طلا اعلام کرد: با وجود اینکه طلا به یک مأمن امن برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده، تقاضا برای جواهرات طلا در سال گذشته میلادی در سرتاسر خاورمیانه با کاهش روبه‌رو شد. علت کاهش چشمگیر تقاضا به تحریم‌ها و کاهش پولی ملی بر می‌گردد که قدرت خرید را کاهش داده است.

نظرات کاربران