با ساخت و بهره برداری از 10 طرح جدید؛

افزایش دو برابری ظرفیت تولید خوراک استراتژیک اتان

مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس، با اعلام اینکه هم اکنون تولید خوراک اتان از نخستین ردیف واحد تولید اتان پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی هم آغاز شده، گفته است: در شرایط فعلی ارسال اتان تولیدی پالایشگاه این فاز به مجتمع‌های پتروشیمی عسلویه آغاز شده است.

 به نقل از شرکت ملی گاز، «حسن اسعدی» سرپرست پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به انجام پروژه تعمیراتی پالایشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبی، گفت: رفع برخی محدودیت های باقیمانده از طرح در دوره تعمیرات اساسی باعث شده تاکنون در زمستان پیش‌رو، تولید حداکثری با ضریب پایداری بالایی را تجربه کنیم.

این مقام مسئول، ادامه داد: با انجام این دوره تعمیراتی در پالایشگاه هفتم هم اکنون بالاترین تولید اتان را نسبت به پالایشگاه های مشابه در مجتمع گاز پارس جنوبی دارد.

وی با بیان اینکه این افزایش تولید در تولید و تأمین خوراک صنایع پتروشیمی عسلویه تاثیرگذار است، تاکید کرد: در شرایط فعلی میزان تولید اتان فازهای 17 و 18 پارس جنوبی حدود 10 درصد از میزان تعهد و بیش از 15 درصد از میزان طراحی بیشتر است.

در همین حال، «پیام معتمد» مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس هم اخیرا با اعلام اینکه هم اکنون تولید خوراک اتان از نخستین ردیف واحد تولید اتان پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی هم آغاز شده، گفته است: در شرایط فعلی ارسال اتان تولیدی پالایشگاه این فاز به مجتمع‌های پتروشیمی عسلویه آغاز شده و انتقال اتان با توجه به بهره‌برداری از خط لوله انتقال اتان بین عسلویه و کنگان انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرده است: با بهره برداری کامل از واحدهای تولید اتان فاز 13 پارس جنوبی، روزانه 2 هزار و 750 تن اتان تولیدی پالایشگاه این فاز گازی به مجتمع‌های پتروشیمی ارسال می‌شود.

گفتنی است، در شرایط فعلی ظرفیت تولید خوراک استراتژیک اتان سالانه حدود 10 میلیون تن بوده که با ساخت و بهره برداری از 10 طرح جدید ایران ظرفیت با افزایشی حدود دو برابری به بیش از 20 میلیون تن در سال افزایش می یابد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران