اظهار نظر رئیس‌جمهور در خصوص قیمت دلار/ قیمت طبیعی دلار حدود 6000 تومان

روز گذشته رئیس جمهوری در مراسم افتتاح طرح‌های شهری شهرداری تهران عنوان کرد که اگر شرایط ما در حال حاضر عادی بود و تحریم نبودیم به طور طبیعی قیمت دلار به جای ۸۰۰۰ تومان باید حدود شش هزار تومان می‌بود. عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور، گفت: رئیس جمهوری شخصیت سیاسی است نه اقتصادی، به همین جهت اظهار نظر رئیس جمهور در خصوص قیمت دلار تنها سیاسی بوده و به هیچ عنوان اقتصادی نیست.

روز گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم افتتاح طرح‌های شهری شهرداری تهران عنوان کرد که اگر شرایط ما در حال حاضر عادی بود و تحریم نبودیم به طور طبیعی قیمت دلار به جای ۸۰۰۰ تومان باید حدود شش هزار تومان می‌بود.

سوالی که مطرح می‌شود این است که در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت دلار در سامانه نیما نزدیک به ۱۰ هزار تومان و نرخ ارز دولتی چهار هزار و ۲۰۰ تومان است، پس دلار هشت هزار تومانی در کدام کانال توزیع ارز عرضه می‌شود و اینکه آیا شش هزار تومان نرخ واقعی دلار است و آیا طبق روال گذشته قیمت دلار با صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور مجدد گران‌تر می‌شود؟

محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور، گفت: رئیس جمهوری شخصیت سیاسی است نه اقتصادی، به همین جهت اظهار نظر رئیس جمهور در خصوص قیمت دلار تنها سیاسی بوده و به هیچ عنوان اقتصادی نیست. اگر به گفته شخص رئیس جمهور نرخ واقعی دلار در شرایط نبود تحریم شش هزار تومان است پس چرا سال گذشته نرخ دلار با وجود تحریم‌ها حدود چهار هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد؟

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر دولت بر این باور است که نرخ دلار در شرایط نبود تحریم حدود شش هزار تومان بود پس چرا همچنان واردات کالاهای اساسی با نرخ دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی انجام می‌شود؟

معتقدم اگر چند نرخی بدون دلار حذف شود یعنی نرخ دلار در بازار آزاد، نرخ دلار در صرافی‌ها و بانک‌ها، نرخ دلار در سامانه نیما و نرخ ارز دولتی دیگر وجود نداشته باشد به طور حتم قیمت دلار کاهش پیدا خواهد کرد و کمی بالاتر از نرخ دلار در سامانه نیما تثبیت خواهد شد، اما اگر همچنان نرخ ارز دولتی وجود داشته باشد منجر به کاهش واردات نخواهد شد و هر روز دست آمریکا برای تحریم بیشتر ایران بازتر خواهد شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به نظرم شخص رئیس جمهور در این جلسه‌ می‌خواستند که اعلام کنند تحریم‌ها بر نرخ ارز تاثیر گذاشته که این موضوع هم نشان‌دهنده این است که تصمیمات دولت در بی‌ارزش شدن پول و ثروت ملی اثرگذار بوده است.

حسن‌نژاد با بیان اینکه نرخ دلار باید بر اساس مابه‌التفاوت تورم‌ها و تفاوت نرخ بهره‌ها محاسبه شود، تاکید کرد: معتقدم اگر چند نرخی بدون دلار حذف شود یعنی نرخ دلار در بازار آزاد، نرخ دلار در صرافی‌ها و بانک‌ها، نرخ دلار در سامانه نیما و نرخ ارز دولتی دیگر وجود نداشته باشد به طور حتم قیمت دلار کاهش پیدا خواهد کرد و کمی بالاتر از نرخ دلار در سامانه نیما تثبیت خواهد شد، اما اگر همچنان نرخ ارز دولتی وجود داشته باشد منجر به کاهش واردات نخواهد شد و هر روز دست آمریکا برای تحریم بیشتر ایران بازتر خواهد شد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تنها راهکار برای کاهش قیمت دلار این است که قیمت دلار تک نرخی و آزاد شود و به دنبال آن دیگر واردات اجناس و کالاهای خارجی به صرفه نخواهد بود، زیرا کالای خارجی از کالای ایرانی در بازار بسیار گران‌تر خواهد شد، به همین جهت تولید ملی رونق پیدا خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: همچنین از طرفی وقتی دلار برای واردات گران باشد دیگر محصولاتی چون میوه، غذای دام و طیور نمی‌شود و تولیدکنندگان اقدام به صادرات محصولات خود می‌کنند و در نتیجه تراز تجاری کشور مثبت و پول ملی ارزشمند می‌شود و قیمت دلار کاهش خواهد یافت، اما وقتی همچنان به واردکنندگان دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات داده شود کالای خارجی ارزان‌تر از کالای داخلی تمام خواهد شد و از سویی دیگر صادرات برای واحدهای تولیدی به دلیل پایین بودن نرخ ارز در داخل کشور به صرفه نخواهد بود و انتظار روند صعودی قیمت دلار در بازار وجود خواهد داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم با آزادسازی، دلار قیمت واقعی خود را پیدا خواهد کرد و در حدود ۱۰ هزار تومان تثبیت خواهد شد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران