سرمایه گذاری 37 میلیون یورویی برای ساخت دو خط لوله انتقال خوراک اتان پتروشیمی‌ها

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با تاکید بر اینکه تمام تلاش این است که تا پیش از آغاز زمستان 98 تولید گاز متان، اتان و سایر محصولات گازی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس آغاز شود، خاطرنشان کرد: به منظور تامین پایدار و تثبیت شده خوراک هم تاکنون پروژه های جدیدی تعریف که به زودی عملیات ساخت و اجرای آنها آغاز می شود.

«محمود امین نژاد» درباره آخرین وضعیت ساخت و راه اندازی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان منبع تامین کننده خوراک صنایع پتروشیمی خط اتیلن دنا و ماهشهر، گفت: در شرایط فعلی پیشرفت ساخت پالایشگاه در مجموع سه پکلیج پالایشگاه، خطوط لوله انتقال خوراک و محصول و مخازن ذخیره سازی ماهشهر به 91 درصد رسیده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس پیشرفت ساخت پالایشگاه را به تنهایی حدود 95 درصد اعلام کرد و افزود: پیش بینی می شود به تدریج با راه اندازی واحدهای فرآیندی، تولید آزمایشی و سپس تجاری گاز و سایر محصولات گازی در سال 98 آغاز شود.
این مقام مسئول با اشاره به ساخت دو خط لوله انتقال خوراک اتان به پتروشیمی بندرامام در ماهشهر و پتروشیمی گچساران، تصریح کرد: مطالعات و عملیات اجرایی ساخت خط لوله 20 اینچی انتقال اتان از پالایشگاه تا تاسیسات ذخیره سازی ماهشهر به طول تقریبی 120 کیلومتر و سرمایه گذاری حدود 37 میلیون یورویی آغاز شده است.
وی با بیان اینکه ساخت خط اتان از پالایشگاه بیدبلند به ماهشهر در شرح کار اولیه اجرای این پروژه نبوده است، بیان کرد: علاوه بر این احداث خط انتقال 92 کیلومتری دیگری برای تامین خوراک اتان طرح پتروشیمی گچساران آغاز شده است.
امین نژاد با تاکید بر اینکه هم اکنون تمامی تجهیزات و ماشین آلات مهم و حساس پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از خارج کشور خریداری و وارد کشور شده است، تاکید کرد: اعمال شرایط تحریم های غیر قانونی تاثیری در تامین کالا و تجهیزات ساخت این پالایشگاه نخواهد داشت.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در ادامه با اشاره به آغاز مراحل راه اندازی واحدهای یوتیلیتی، تبیین کرد: از سال گذشته راه اندازی پست و تاسیسات برق پالایشگاه بیدبلند آغاز شده و هم اکنون برق مورد نیاز مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی واحدها تامین شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون واحدهای تامین انواع آب های صنعتی، بهداشتی و آتش نشانی، کمپرسوهای هوا و بویلرهای بخار مورد نیاز برای دوره راه اندازی یکی پس از دیگری آغاز شده است، گفت: پیش بینی می شود از تابستان راه اندازی واحدهای فرآیندی پالایشگاه ابتدا با گاز شیرین و سپس با گاز ترش آغاز شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تمام تلاش این است که تا پیش از آغاز زمستان 98 تولید گاز متان، اتان و سایر محصولات گازی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس آغاز شود، خاطرنشان کرد: به منظور تامین پایدار و تثبیت شده خوراک هم تاکنون پروژه های جدیدی تعریف که به زودی عملیات ساخت و اجرای آنها آغاز می شود.

نظرات کاربران