بازار سهام شاهد تقویت ...

تقویت 44 پله‌ای شاخص کل بورس/ سبزپوش شدن نماگر بازار سهام زیر سایه بازارگردان‌ها
بازار سهام روز گذشته شاهد تقویت نماگرهای منتخب خود به لطف حضور بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود. بازاری کم رمق و خنثی که همچنان تک‌ سهم‌ها را در کانون توجه خود قرار داده است.
به گزارش فارس؛‌ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دوشنبه 10 خرداد ماه 95 با افزایش 44 واحدی به رقم 76 هزار و 431 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن اما با کاهش 29 واحدی عدد 13 هزار و 832 واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور اما با افزایش 129 واحدی به عدد 85 هزار و 116 واحد رسید.
شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش 12 واحدی به رقم 53 هزار و 470 واحد رسید که شاخص بازار دوم با افزایش 354 واحدی عدد 167 هزار و 211 واحد را تجربه کرد.
روز گذشته شاخص کل فرابورس بدون هیچ تغییری روی عدد 819 واحد توقف کرد.
بر اساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک پاسارگاد و پتروشیمی جم هر یک به میزان 30 واحد و کشتیرانی ج.ج.ا تا 28 واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با 24 واحد ملی صنایع مس ایران با 21 واحد و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با 14 واحد کاهش، بالاتری تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
به گزارش فارس،‌ ارزش کل معاملات روز گذشته بورس تهران به بیش از 180 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 775 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 57 هزار و 903 نوبت داد و ستد بود.
طی معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی شیراز، لیزینگ ایران، حق تقدم خرید سهام توسعه معدنی و صنعتی صبانور، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و توکاریل از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بورس انرژی سبحان انکولوژی، باما، موتورسازان تراکتورسازی ایران، کشاورزی و دامپروری مگسال،‌ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، مجتمع فولاد خراسان، کارخانجات داروپخش، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه و  فارسیت اهواز متوقف شدند.
همچنین نماد معاملاتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال غرب نیز بازگشایی شد.
به گزارش فارس، در نماد معاملاتی توسعه معادن و فلزات تعداد 12 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان از کد سهامدار عمده حقوقی به کدهای درون‌‌گروهی منتقل شد. در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران  11 میلیون سهم به ارزش 3 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد.
در بانک سامان نیز اندکی کمتر از 6 میلیون سهم به ارزش بیش از 700 میلیون تومان کد به کد شد.
بر اساس این گزارش، گروه خودرویی‌ها با وجود تداوم سهام‌گردانی در این گروه اما شاهد غلبه عرضه بر سهام بودند. در این گروه سایپا همچنان شاهد حضور فروشندگان خسته سهام همپای بازارگردانی سهام است. ایران‌خودرو اما با وجود عرضه‌کنندگان اغلب حقیقی سهام در این گروه، اما تلاش کرد تا در محدوده صفر تابلو روند معاملاتی متعادل را به نمایش گذارد.
در گروه بهمن نیز پس از پشت سر گذاشتن 6 روز معاملاتی پر حجم پی در پی این سهم اندکی در محدوده صفر تابلو با اصلاح قیمتی مواجه شد، هر چند که همچنان از سوی خریدار حقوقی با تقاضا روبه‌رو است.
در این نماد معاملاتی هم اکنون بازار سهام به شدت نیازمند شفاف‌سازی معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده این شرکت و موضوع قراردادهای پشت پرده برای واگذاری این سهم به مجموعه قطعه‌سازی کروز است.
به گزارش فارس در گروه پالایشی‌ها نیز با وجود لزوم اصلاح قیمتی اما افزایش تقاضای سهام خریداران اغلب حقوقی قابل توجه بود در این گروه «شبندر» با افزایش تقاضا از سوی سهامدار حقوقی خود در روز جاری روبه‌رو شد.
از گروه فلزات اساسی اما ذوب‌آهن اصفهان همچنان با تداوم عرضه خرد سهام از سوی ذخیره فرهنگیان با هدف تسویه حساب با بازنشستگان فرهنگی در ماه‌های آینده مواجه است.
در این گروه مجمع «کتوکا» سود 57 تومانی به ازای هر سهم را تقسیم کرد این شرکت طرح توسعه‌ای در منطقه ویژه اقتصادی بندرعباس در کنار فولاد هرمزگان در دستور کار قرار داده که تولید این شرکت را پس از بهره‌برداری در سال 97 به دو برابر خواهد رساند.
در نماد معاملاتی «وسدید»‌ نیز خبرها حاکی از تلاش این شرکت برای دریافت حدود هزار میلیارد تومان طلب خود از قرارگاه خاتم و تلاش برای عقد قراردادی میلیاردی با ترکمنستان در صورت حمایت دولت است.
به گزارش فارس، بازار سهام بازاری متعادل و تحت حمایت بازارگردان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود که همچنان تک‌سهم‌ها و شرکت‌های گمنام و به اصلاح زیرخاکی‌ها مورد توجه خود قرار داده بود، بازاری که به نظر می‌رسد، همچنان طی روزهای آینده نیز با داغ‌تر شدن فصل مجامع در شرایطی خنثی و رخوت‌آور در جا زدند.

نظرات کاربران