با کاهش قیمت دلار ...

سکه از دلار خط گرفت

روز یکشنبه همسو با کاهش قیمت دلار، بهای سکه در بازار نقدی و آتی بورس کالای ایران افت اندکی را تجربه کرد که به گفته فعالان، احتیاط معامله‌گران در خرید سکه و کاهش قیمت دلار دو عاملی بودند که موجب شدند بهای سکه افت کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالای ایران ، در روزهای گذشته هر پنج سررسید آتی سکه در بورس کالای ایران با روند نزولی مواجه شد، به طوریکه سکه در سررسید تیر ماه با نرخ یک میلیون و ۳۴ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰/۰۶ درصدی را تجربه کرد، همچنین سکه تحویل شهریورماه نیز با افت۰/۱۶ درصدی به قیمت یک میلیون و۴۳هزار تومان رسید. این در شرایطی است که قرارداد تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۵۳هزار تومان معامله شد و با کاهش ۰/۱۱ درصدی رو به رو شد.  از طرفی سکه تحویل دی نیز با ۰/۰۶ درصد افت به قیمت یک میلیون و ۶۶ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید اسفند ماه با نرخ یک میلیون و ۸۳ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰/۱۵درصدی را به ثبت رساند.

از سویی حجم معاملات آتی سكه طی روز گذشته در بورس كالای ایران به ۴هزار و ۱۱۱ قرارداد و ارزش آن به بیش ۴۴۳ میلیارد ریال رسید.

همچنین سکه در بازار نقدی نیز در دومین روز هفته، معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۳۰ هزار تومان آغاز کرد که کاهشی هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. در ادامه روز، سکه تحت‌تاثیر افت دلار، کاهش بیشتری را تجربه کرد تا نهایتا در کانال پایین‌تر یعنی کانال یک میلیون و ۲۰هزار تومان به کار خود پایان دهد. قیمتی که تا ساعت ۳بعدازظهر برای سکه ثبت شد، یک میلیون و ۲۹ هزار تومان بود، رقمی که ۲ هزار تومان کمتر از روز شنبه بود. به گفته فعالان، در کنار افت جزئی دلار، احتیاط معامله‌گران در خرید سکه دیگر عاملی بود که منجر به کاهش قیمت شد. به اعتقاد برخی حاضران در بازار، معامله‌گران سکه به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی در روز یکشنبه ترجیح دادند که معامله محدودي را انجام دهند و در انتظار آشکار شدن روند بهای اونس در روز دوشنبه باشند. عامل دیگری که در کاهش قيمت در روز یکشنبه تاثیر داشت، اشباع خریدهای معامله‌گران سکه در روز شنبه بود.

در کنار افت سکه تمام، روز یکشنبه، قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز کاهش پیدا کرد. در دومین روز هفته، نیم‌سکه با هزار تومان کاهش به قیمت ۵۱۴ هزار تومان و ربع‌سکه با افت ۳ هزار تومانی به قیمت ۲۷۲ هزار تومان رسید. به گفته فعالان بازار سکه، تقاضا برای سکه‌های کوچک‌تر در بازار کاهش پیدا کرده است.

نظرات کاربران