در هفته ی گذشته حجم معاملات محصولات پلیمری ۴۴ هزار و ۳۳۹ تن رقم خورد

افزایش حجم معاملات محصولات پلیمری

عرضه محصولات ۱۰۲ هزار و ۴۸۹ تن و تقاضای آن هم برابر با ۷۹ هزار و ۵۴۶ تن بود. به این ترتیب ۴۳ درصد از عرضه کل محصولات پلیمری توسط معامله گران خریداری شد. همچنین ۱۹ گرید از ۱۰۷ گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، عرضه محصولات ۱۰۲ هزار و ۴۸۹ تن و تقاضای آن هم برابر با ۷۹ هزار و ۵۴۶ تن بود.

به این ترتیب ۴۳ درصد از عرضه کل محصولات پلیمری توسط معامله گران خریداری شد. همچنین ۱۹ گرید از ۱۰۷ گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند.

در همین حال تقاضا با کاهشی حدودا ۳ هزارتن روبه رو شد، همچنین حجم عرضه ها ۲۲ هزارتن نسبت به دو هفته قبل افزایش داشت، به طوری که اکثر گریدهای پلیمری با افزایش حجم عرضه روبه رو بودند.

به این ترتیب بیشترین افزایش حجم عرضه در گروه پلی پروپیلن های نساجی با ۶ هزار و ۴۱۳ تن رقم خورد، بعد از آن پلی اتیلن سبک فیلم با ۵ هزار و ۲۲ تن افزایش و پلی اتیلن های سنگین تزریقی و بادی به ترتیب با ۴ هزار و ۸۹۲ تن و ۴ هزار تن قرار داشتند.

بیشترین کاهش عرضه نیز مربوط به پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری با یک هزار و ۹۹۲ تن بود. همچنین پلی پروپیلن شیمیایی هم با ۶۳۸ تن کاهش در رتبه دوم قرار دارند.

به گفته کارشناسان بازار پتروشیمی، قرار داشتن در روزهای پایانی سال و نیاز به نقدینگی سبب شده تا حجم عرضه محصولات پتروشیمی در اسفندماه افزایش یابد.

در همین حال تقاضا نیز در هفته ای که گذشت روندی نزولی داشت و بیش از ۳ هزارتن بود، به این ترتیب طی دو هفته اخیر تقاضا ۵۸ هزارتن در تالار پتروشیمی کاهش یافت.

البته در هفته ای که گذشت افزایش عرضه پلی پروپیلن ها سبب شد تا معاملات این گروه با رقابت کمتری انجام شد.

همچنین حجم معاملات در هفته جاری با افزایش زیاد و نزدیک به ۱۷ هزار تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، بدین ترتیب روند حجم معاملات در اسفند ماه بعد از دو هفته کاهش متوالی در هفته جاری روندی افزایشی پیدا کرد.

این در حالی است، که هر ساله در اسفند ماه حجم معاملات و تقاضا افزایش زیادی پیدا می کند، همچنین امسال با کمک نهادهایی چون شورای رقابت و بورس کالای ایران حجم عرضه ها نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه با افزایش بسیار زیادی نیز مواجه شده است.

دریافت قیمت مواد اولیه پلیمری و پلاستیک به صورت لحظه ای

< همکو >

نظرات کاربران