بازار نفت در هفته ای که گذشت

رسیدن قیمت جهانی نفت و گاز به بالاترین میزان در هفته ای که گذشت

رویدادها و حوادث مختلف که در هفته گذشته رخ داده است سبب شد که قیمت جهانی نفت و گاز به بالاترین میزان برسد، تعطیلی بزرگ ترین خط لوله انتقال نفت دریای شمال در انگلیس، انفجار و آتش سوزی در مرکز انتقال گاز اتریش و کاهش سطح ذخیره سازی نفت آمریکا از جمله این رویدادها بود.

از جمله تحولات بازار نفت در هفته گذشته موضوع پالایش نفت عراق در ایران بود البته مدت هاست که اخبار مربوط به انتقال نفت عراق به ایران برای پالایش در رسانه ها منتشر می شود. رویترز نیز به نقل از «جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق گزارش داد که رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق (سومو) در حال مذاکره با ایران برای تعیین تاریخ آغاز صادرات نفت از میادین کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه است.
به گفته مقامهای عراقی و منابع تجاری، ایران ابتدا روزانه 15 هزار بشکه نفت به ارزش تقریبی یک میلیون دلار از عراق تحویل می گیرد و این رقم بتدریج به 60 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
این مقام عراقی همچنین از امضای توافق نهایی برای سواپ نفت میان دو کشور خبر داد و گفت که ایران توافق کرده است که روزانه تا سقف60 هزار بشکه از نفت برداشت شده در میدان نفتی کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.
به گفته لعیبی، به موجب این قرارداد که به امضای دو کشور رسیده، ایران موظف است نفتی با همان ویژگی ها و همان مقدار که از کرکوک دریافت می کند، در بنادر جنوبی عراق در خلیج فارس تحویل دهد.
این قرارداد به عراق اجازه می دهد که فروش نفت کرکوک را که از زمان بازپس گیری میادین این منطقه از کردها در ماه اکتبر متوقف شده بود، از سر بگیرد.
نفت کرکوک از طریق کامیون های نفتکش به منطقه مرزی کرمانشاه که ایران در آنجا پالایشگاه دارد، تحویل داده خواهد شد.
دو کشور در حال برنامه ریزی برای احداث خط لوله ای برای ارسال نفت از کرکوک هستند تا نفت خام از طریق کامیون حمل نشود.
**افزایش صدور گاز ایران به عراق
از جمله اخبار تهران و بغداد در هفته گذشته مربوط به احتمال صدور گاز ایران به عراق است.
مقامهای عراقی با صدور بیانیه ای از توافق با ایران درباره واردات گاز برای مصرف استان مرزی دیاله خبر دادند.
بر اساس این توافق، خرید گاز عراق از ایران که از اوایل امسال آغاز شده، افزایش خواهد یافت.
ایران در ماه ژوئن و بعد از چند سال تاخیر، صادرات گاز به عراق را آغاز کرد.
تهران و بغداد ابتدا قراردادی در سال 2013 امضا کردند که به موجب آن قرار بود ایران گاز مورد نیاز ایستگاه های برق عراق را تامین کند، اما مشکلات امنیتی در عراق موجب تاخیر در اجرایی شدن این قرارداد شد.

**کاهش صدور نفت ایران به ژاپن 
اما در هفته اخیر گزارش شد که صادرات ماه اکتبر نفت ایران به ژاپن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است.
آمار صادرات نفت ماه اکتبر ایران به ژاپن 487 هزار و 511 بشکه میعانات گازی است که از میدان پارس جنوبی تولید شده است.
ایران در ماه اکتبر پس از عربستان، امارات متحده عربی، قطر و کویت، پنجمین تامین کننده نفت ژاپن بود و 5.7 درصد نفت این کشور را تامین کرد، در حالی که این میزان در مدت مشابه پارسال 6.6 درصد بوده است.

**فروش احتمالی فرآورده های نفتی به سریلانکا
از سویی، سریلانکا بتازگی برای از سرگیری خرید فرآورده های نفتی از ایران ابراز علاقه مندی و «شریف انیس» سفیر این کشور در ایران نیز این موضوع را تایید کرده است. 
پیش از اعمال تحریم ها علیه تهران، سریلانکا نزدیک به همه نفت مورد نیاز خود که 50 هزار بشکه در روز بود و همچنین خوراک تنها پالایشگاه خود را از ایران تامین می کرد اما پس از تحریم ها، فروش نفت ایران به سریلانکا به صفر رسید و پالایشگاه این کشور نیز گاهی تعطیل می شد.

**اوپک
توافق کنندگان برنامه اوپک، اکنون در اندیشه نحوه خروج از این برنامه جهانی اند و قرار است که در نشستی که در 6 ماه آینده برگزار می شود به این موضوع بپردازند. 
«عصام المرزوق» وزیر نفت کویت در این باره گفت: اعضای این سازمان و دیگر کشورهای توافق کننده در برنامه کاهش تولید، پیش از ماه ژوئن 2018 میلادی، امکان و نحوه صحیح خروج از توافق جهانی کاهش تولید را مورد مطالعه قرار خواهند داد. 
به گفته المرزوق، هرچند ماه یک بار نشست کمیته نظارتی وزیران برگزار خواهد شد تا درباره این موضوع رایزنی کنند و در صورتی که بازار نفت تا ماه ژوئن سال میلادی آینده به توازن برسد برنامه اوپک ممکن است پیش از 2019 میلادی پایان یابد.
البته کمتر از دو هفته از تصمیم اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید می گذرد اما لیبی و نیجریه که دو عضو مستثنی شده از اجرای این برنامه اند، در حال اقداماتی برای افزایش تولید نفت در سال 2018 میلادی هستند. 
شرکت فرانسوی توتال اعلام کرد که میدان جدید نفتی اگینا در نیجریه با آغاز فعالیت در سال آینده میلادی، 10 درصد به تولید این کشور خواهد افزود. 
از سوی دیگر شرکت ملی نفت لیبی در اندیشه افزایش درآمدزایی خود از طریق رشد تولید نفت در سال آینده میلادی است. 

**قیمت نفت
در پی تعطیلی بزرگترین خط لوله انتقال نفت دریای شمال در انگلیس با نام فرتینز یا اف. پی. اس گفت به دلیل تعمیرات، قیمت نفت شاخص برنت در هفته گذشته به بالاترین میزان خود از سال 2015 میلادی یعنی 65 دلار و 29 سنت رسید. 
این خط لوله با ظرفیت انتقال روزانه450 هزار بشکه نفت، نزدیک به 40 درصد از نفت گاز تولید شده در دریای شمال را انتقال می دهد. 
همچنین سطح ذخیره سازی نفت آمریکا در هفته گذشته کاهش یافت که انتظار می رود این امر به رشد قیمت های نفت در این ماه کمک کند.
گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا خبر داد که سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا در هفته منتهی به هشتم دسامبر (18 آذر)، در پی کاهش واردات، هفت میلیون و 400 هزار بشکه کاهش یافت اما تحلیلگران کمتر از چهار میلیون بشکه افت را پیش بینی کرده بودند. 
سطح واردات روزانه نفت آمریکا در هفته گذشته نیز با 257 هزار بشکه در روز کاهش، به هفت میلیون و 300 هزار بشکه رسید.
از جمله عوامل دیگری که بر قیمت نفت و گاز تاثیر بسیاری گذاشت، انفجار و آتش سوزی بزرگ در مرکز انتقال گاز اتریش به نام «بائومگارتن»، بود که یک نفر را به کام مرگ فرو برد و 21 تن را روانه بیمارستان کرد.
در پی این انفجار و قطع برق، در اتریش وضعیت اضطراری اعلام شد. تاسیسات منفجر شده، در 50 کیلومتری شمال شرق وین قرار داشت و حدود 10 درصد از کل گاز مورد نیاز اروپا از طریق این تاسیسات منتقل می‌شد.
موسسه و بانک آمریکایی «گلدمن ساکس» درباره قیمت این کالا پیش بینی کرد که قیمت نفت دستکم تا سال 2018 روند رو به رشد خود را حفظ خواهد کرد.
این بانک آمریکایی پیش بینی خود برای قیمت نفت شاخص های جهانی دبیلو. تی. آی و برنت را نسبت به گزارش پیشین بالاتر برده و گفته است که سازمان اوپک و متحدانش هفته گذشته تعهدی قویتر از انتظار برای تمدید توافق کاهش تولید نشان دادند و این موسسه انتظار دارد در 12 ماه آینده قیمت نفت با رشد 9 درصدی روبرو باشد.
این پیش بینی مثبت، در تضاد با ارزیابی ارایه شده از سوی موسسه سیتی گروپ است که پیش بینی کرده اعضای اوپک، کانادا، برزیل، روسیه و آمریکا عرضه نفت خود را در ماه های آینده افزایش خواهند داد.
هرچند تحلیلگران «گلدمن ساکس» معتقدند که اوپک و متحدانش به طور کامل از توافق کاهش تولید تبعیت خواهند کرد، اما در عین حال هشدار داده است که نفت شیل و سایر تولیدکنندگان تا سال 2019 شروع به واکنش نشان دادن به تقویت قیمت نفت خواهند کرد.
«عصام المرزوق» وزیر سابق نفت کویت نیز معتقد است که قیمت جهانی نفت در سه ماه چهارم سال 2018 میلادی به ثبات می رسد.
به گفته المرزوق، قیمت نفت به شرایط عرضه و تقاضا بستگی خواهد داشت و میزان آن در حد کنونی یعنی حدود 60 دلار همچنان حفظ خواهد شد.
**تقاضای نفت
اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز در گزارش ماهانه که هفته اخیر منتشر شد، برآورد خود را از رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2018 میلادی با 40 هزار بشکه در روز کاهش، به یک میلیون و 620 هزار بشکه در روز رساند. 
این نهاد پیش بینی خود را از این رقم در سال جاری میلادی، 80 هزار بشکه در روز افزایش داد و آن را یک میلیون و 390 هزار بشکه در روز اعلام کرد

نظرات کاربران