آمریکایی‎ها اعلام کردند: «این روش مؤثرترین مدل جنگ با ایران است؛ "کارنسی‌وار"»

اعلام «جنگ ارزی» آمریکایی ها با ایران

«جیمز ریکاردز» در اندیشکده کارنگی با صراحت اعلام کرد ما با ایران می‌جنگیم.

علی نخعی‌زاده، کارشناس اقتصاد استراتژیک، ابعادی از «جنگ ارزی» آمریکا، به‌عنوان مؤثرترین جنگها علیه ایران را تببین کرد.

وی با اشاره به اینکه بحث جنگ ارزی در کشور ما و حتی در سطح دنیا بحث تازه‌ای است، خاطرنشان کرد: در خارج از کشور هم که این مبحث به‌تازگی تئوریزه شده است؛ زیرا آمریکاییها پیش از این با توجه به فقدان زیرساختهای نوین ارتباطی، نظارتی دقیقی، آنچنان که الآن دارند، نداشتند. اکنون وزارت خزانه‌داری آمریکا اگر یک بانک کوچکی در یک کشور کوچک با ایران مراوده جزئی مالی داشته باشد، رصد می‌کند و اطلاع کسب می‌کند؛ قبلاً اینطور نبوده است.

وی با بیان اینکه جنگ ارزی یا Currency War قرابتی جدی با «اقتصاد سیاسی» و همچنین با «اقتصاد پول مبنا»ی غرب دارد و آنجا تئوریزه می‌شود، تصریح کرد: با وجود اینکه این یک جنگ واقعی است، در کشور ما متأسفانه یک نگاه و شناخت حداقلی هم نسبت به جنگ ارزی وجود ندارد؛ این یک صحنه جنگی است؛ یک ساز و کار آفندی و پدافندی دارد.

این کارشناس جنگ ارزی، خاستگاه این مقوله را غرب و بصورت خاص ایالات متحده دانست، و اضافه کرد: آمریکاییها خیلی روی این مسئله کار کرده‌اند؛ اولین باری که این بحث در فضای گفتمانی و رسانه‌ای جهان به عرصه می‌آید، توسط «جیمز ریکاردز» است؛ او ضمن مطالعه تاریخ، کتاب «جنگهای ارزی» را در سال 2012 می‌نویسد که بسیار پرمحتوا و عمیق است.

نخعی‌زاده با اشاره به دو سطح جنگ ارزی، شامل «جنگ تجاری» و «جنگ اقتصادی»، با بیان مثالهایی به تبیین هر یک از این دو مقوله پرداخت. وی گفت: جنگ آمریکا با چین در سطحی نازل، یعنی دعوای تجاری است؛ چراکه با این کشور دعوای استراتژیک ندارد؛ بنابراین اینجا تحریمی در کار نیست و دو کشور تنها به کاهش نرخ ارزهای یکدیگر اهتمام دارند.


وی ادامه داد: سطح بعدی مدلی است که آمریکا با روسیه و ایران می‌کند و آن «جنگ اقتصادی» است، که یک سطح بالاتر از «جنگ تجاری» است. اینجا دعوا در سطح استراتژیک ادامه دارد و اقداماتی مانند تحریمها را در این سطح می‌بینیم.


کارشناس جنگ ارزی با اشاره به اینکه سه تئوریسین و استراتژیست بزرگ معاصر به موضوع حیاتی «ارزش پول» اشاره کردند، گفت: «میلتون فریدمن» در کتابش به نقل از «لنین»، می‌گوید اگر می‌خواهید کشوری را زمین بزنید از راه ارزش پولش این کار را انجام بدهید، و او خود این موضوع را تأیید می‌کند. نفر سوم «هنری کیسینجر» است که به‌نحوی این را تصریح می‌کند.


وی عنوان کرد: وزیر خزانه‌داری آمریکا در تاریخ 28 خرداد 94 این را از طریق یکی از سایتهای معتبر این مقوله به نام «مانی مورنینگ» اعلام کرد که ما جنگ مالی با ایران را باید از طریق دستکاری ریال انجام دهیم. وی درخصوص محاصره مالی ایران می‌گوید بی‌ارزش و بی‌اعتبار کردن ریال برای معاملات تجاری یک امر ضروری است؛ این منازعه را ببینید!


نخعی زاده متذکر شد: ما اینجا واقعاً با سایه جنگ روبه‌رو هستیم. سایه جنگ نظامی، توسط نظامی‌ها برداشته شده است؛ سایه جنگ اقتصادی را باید اقتصاددانها بردارند. آقا در چند نوبت به جایگاه و اهمیت ارزش پول اشاره کردند؛ 20 اسفند 92 در جلسه تببین سیاستهای اقتصاد مقاومتی از اصطلاح «جنگ تمام عیار اقتصادی» استفاده کردند؛ ‌20 اردیبهشت امسال هم در دانشگاه فرمودند: «علت تحریم ایران و اتخاذ تدابیر گوناگون برای ضربه زدن به اقتصاد کشور، همین موضوع است و ای کاش اقتصاددانان مؤمن کشور، تدابیر مختلفِ بدخواهان را به‌منظور ضربه زدن به اقتصاد، برای مردم کشور تشریح کنند.»


وی درخصوص اهمیت استفاده از واژه «جنگ» در این مقابله گفت: در حالی که اقتصاددانهای ما مسئله را ساده می‌کنند و از واژه‌هایی مانند «نوسان ارزی» یا «شوک ارزی» و مانند آن استفاده می‌کنند و «جنگ» را قبول ندارند، جیمز ریکاردز در اندیشکده کارنگی در سال 2012 کتابش را پرزنت کرد، 10 دقیقه از این سخنرانی به ایران اختصاص دارد، که تقریباً یک سال بعد از نوسانات شدید ارز در ایران است، ریکاردز خود صراحتاً اذعان می‌کند ما با ایران داریم می‌جنگیم. می‌گوید ما کاری کردیم که طی چند روز - حدود یک هفته -  40 درصد ارزش ریال ایران از دست رفت؛ با همین صراحت.


این کارشناس اقتصاد استراتژیک در ادامه به ارتقاء سطح تقابل در این موضوع پرداخت و خاطرنشان کرد: امروزه با توسعه ابزارهای وزارت خزانه‌داری و وزارت دادگستری و همچنین تربیت استراتژیستهای ارزی، و دیدی که به رده امنیتی ارتقا یافته، فشارها را بیشتر کرده‌اند. ابزارها هم بسیار متنوع شده است؛ بعد از اینکه ایران این تحریمها و مشکلات ناشی از آن را دور زد؛ ذیل قانون «اف‌ای‌تی‌اف» گفتند باید شفاف باشید. حتی این عبارت Financial Action Task Force (FATF) هم خیلی جالب است؛ ادبیات این سازمان نظامی انتخاب شده است؛ Task Force یعنی گروه ضربت؛ برای نیروهای ویژه موضوعیت دارد. توجیه‌شان هم این است که برای مقابله با تروریسم کار می‌کنیم.


وی افزود: این در حالی است از منظر این سازمان عربستان بالاترین درجه‌های سلامت مالی را دارد و حامی تروریسم نیست، ولی کشورهایی مثل ایران و کره و روسیه هستند.

نخعی زاده در انتها تصریح کرد: متأسفانه اقتصاددانان متعارف برای این موضوع پاسخ ندارند؛ پاسخ نمی‌دهند برای این معضلات چه باید کرد؟ چرا هیچ استاد اقتصادی این شرایط را توضیح نمی‌دهد؟

وی در پایان اضافه کرد: ما باید در این جنگ شرایط را خوب درک کنیم و جدی‌تر باشیم و نقش ایفا کنیم.

<همکو:آخرین اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

آخرین قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران