کاهش قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز پنج شنبه

در آغاز مبادلات امروز پنجشنبه، قیمت طلا با کاهش روبرو گردیده است که این کاهش تحت تاثیر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا است.

فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست دو روزه خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را تغییر ندهد ولی گمانه زنی ها و نظرسنجی ها نشان می دهد که فدرال رزرو امسال 3 بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد و نخستین بار در نشست مارس اقدام به این کار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز با 0.1 درصد کاهش به کمتر از 1344 دلار رسیده است. قیمت طلا در ماه ژانویه با رشد 3 در صدی روبرو شد که این بهترین عملکرد قیمت این فلز گرانبها از ماه اوت به شمار می رود.

به نظر می رسد کاهش ارزش دلار آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا در این مدت داشته است. شاخص ارزش دلار نیز با تغییر چندانی روبرو نشده و به 89.13 واحد رسیده است.

سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار آمارهای تورم آمریکا نیز هستند که هنوز کمتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو است. فدرال رزرو همچنین قرار است ارزیابی خود از تاثیر قانون جدید مالیاتی دولت ترامپ نیز را منتشر کند.

اقتصاد آمریکا در دوره 4 ساله ریاست جانت یلن بیش از 10 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده و نرخ بیکاری نیز به 4.1 درصد کاهش یافته است یعنی پایین ترین رقم در 17 سال گذشته. نرخ بهره بانکی آمریکا نیز در دوره یلن از نزدیک به صفر افزایش یافته است. فدرال رزرو مجبور شده بود تا برای مقابله با تبعات بحران مالی 2007 تا 2009 نرخ بهره را پایین نگه دارد.

جرومی پاول رئیس جدید فدرال رزرو نیز دیدگاه های نزدیکی با یلن دارد و احتمالا سیاست افزایش تدریجی نرخ بهره را دنبال خواهد کرد و اجازه خواهد داد تا نرخ بیکاری بیش از پیش کاهش یابد.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو اعلام کرده است که نرخ بهره بین 1.25 تا 1.5 درصد ثابت خواهد ماند. این کمیته پیش بینی کرده است که نرخ تورم 12 ماهه در اقتصاد آمریکا افزایش خواهد یافت و در میان مدت حدود 2 درصد تثبیت خواهد شد. کمیته بازار آزاد فدرال رزرو تاکید کرده است که تحولات مربوط به تورم را به دقت زیر نظر دارد.

پیش بینی می شود قیمت طلا در روزهای آینده تحت تاثیر آمارهای اشتغال آمریکا قرار خواهد داشت. موسسه ای دی پی اعلام کرده است که بخش خصوصی آمریکا در ماه گذشته بیش از 234 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد که فروش سکه طلا در بازار آمریکا طی ماه ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران