دو اتفاق جدید در بازار ارز

روز گذشته بازارساز برای دومین روز متوالی یورو را بیش از 60 تومان افزایش داد تا این ارز از مرز 5 هزار و 600 تومان عبور کند. این در حالی است که دلار در همین بازه زمانی تنها 34 تومان رشد کرد.

در روزهای اخیر دو اتفاق جدید در بازار ارز رخ داده اسـت؛ اول، توقف روند کاهشی ارزهای مهم بازار و دوم، سرعت گرفتن رشد یورو نسبت به دلار. روز گذشته بازارساز برای دومین روز متوالی یورو را بیش از 60 تومان افزایش داد تا این ارز از مرز 5 هزار و 600 تومان عبور کند. این در حالی است که دلار در همین بازه زمانی تنها 34 تومان رشد کرد. با وجود اعمال این تغییرات، صف‌های ارزی همچنان در بازار به چشم می‌خورند؛ چراکه به‌رغم این تعدیل قیمت‌ها، همچنان امکان آربیتراژ ارزی در بازار فراهم است.

توقف روند کاهشی دلار و سرعت گرفتن رشد یورو حکایت از چرخش سیاست‌ها در بازار ارز دارند. چرخشی که از نظر بسیاری از فعالان برای خلوت شدن صف‌های ارزی صورت گرفته است. با این حال، سه رشد پیاپی دلار در روزهای اخیر به اندازه‌ای نبوده است که صف نشینان را به عقب‌نشینی وادارد و فاصله‌ای که میان این ارز با بازارهای همسایه وجود داشت، یکی از دلایلی بود که انگیزه برای خرید را بالا می‌برد. در روز رشد بهای دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز با 2 هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 590 هزار تومان رسید. برخی فعالان نزدیک شدن به روز مادر را از عواملی دانستند که میزان تقاضا در بازار سکه را بالا برده است. البته در حراج بانک کارگشایی قیمت سکه زیر مرز یک میلیون و 590 هزار تومان معامله شد ولی در بازار آزاد با توجه به افزایش تقاضا میزان عرضه کاهش یافته بود و همین موضوع موجب می‌شد که افراد عادی ناچار شوند با قیمت‌های بالاتری اقدام به تهیه این فلز گرانبها کنند.

128 تومان رشد یورو طی 2 روز 

در پنجمین روز هفته، یورو یک بار دیگر رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرد. روز چهارشنبه، یورو با 67 تومان افزایش بر تابلوی صرافی‌های منتخب 5 هزار و 629 تومان قیمت خورد. این در حالی بود که افزایش دلار نسبت به چهارمین روز هفته محدودتر شد و این ارز با افزایش 14 تومانی به قیمت 4 هزار و 498 تومان رسید. روز سه‌شنبه، دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب با 20 تومان افزایش به قیمت 4 هزار و 484 تومان رسیده بود. این در حالی بود که در همان روز ارز اروپایی 61 تومان افزایش را تجربه و به قیمت 5 هزار و 562 تومان رسیده بود. به این ترتیب، یورو در روز متوالی 128 تومان افزایش پیدا کرد. در مقابل، دلار نیز در این 2 روز، 34 تومان رشد یافت.
تغییر روند قیمت‌ها می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که بازارساز در پی آن است که روند فعلی بازار را اصلاح کند و با تعدیل قیمت در راستای خلوت کردن صف‌های ارزی گام بردارد. هر چند بخشی از رشد یورو ناشی از تقویت آن در بازارهای جهانی در برابر دلار بود. با وجود تعدیل قیمت‌ها، میزان افزایش کنونی به اندازه‌ای نبوده است که صف‌های ارزی را عقب براند و روز چهارشنبه همچنان افراد زیادی در این صف‌ها به‌دنبال تهیه دلار بودند. عده زیادی از متقاضیان از شهرهای اطراف برای تهیه دلار آمده بودند و گروهی حتی عنوان می‌کردند که از بامداد روز سه‌شنبه خود را به میدان فردوسی رسانده بودند. حتی مشاهدات نشان‌دهنده آن بود که ساعت 7 بعدازظهر روز سه‌شنبه در منطقه صادقیه عده زیادی همچنان در صف ایستاده بودند. عده زیادی در بازار عنوان می‌کنند که با وجود قرار گرفتن در صف‌ها موفق به تهیه دلار نشده‌اند. در این شرایط، برخی در ازای ایستادن در صف و تهیه دلار برای دیگران هزینه‌هایی بالای 100 هزار تومان را دریافت می‌کنند. این در حالی است که هم زمان برخی از صرافی‌ها تمایل چندانی به عرضه ارز مداخله‌ای ندارند. به گفته یکی از این افراد، ایجاد نظم و پرداخت دلار به افراد زیاد و کسب سود 5 تومانی به ازای هر دلار برای او وسوسه‌انگیز نیست. این صراف عنوان می‌کرد که بیشتر ترجیح می‌دهد معاملات حواله‌ای را انجام دهد. دیروز نرخ حواله دلار مانند روزهای گذشته در بازار تهران بالای 4‌هزار و 700 تومان بود. دلالان نیز روز چهارشنبه در بازار غیررسمی بالای 4 هزار و 750 تومان معامله می‌شد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران