غافلگیری نوسان‌گیران ارزی از کاهش قیمت دلار و سکه

عده‌ای از نوسان‌گیران باور داشتند با آغاز ماه جدید تقاضای خرد افراد عادی وارد بازار خواهد شد. با این حال برخلاف تصور این دسته، روز سه‌شنبه خبری از تقاضای افراد عادی در بازار نبود و متقاضیان حاضر در بازار نیز بیشتر دنبال تهیه دینار عراقی بودند.

دلار و سکه هشتمین ماه سال 97 را با کاهش قیمت آغاز کردند و موجب غافلگیری نوسان‌گیران ارزی شدند. در اولین روز آبان ماه، دلار نه تنها کشش صعود در کانال 14 هزار تومانی را از خود نشان نداد، بلکه در همان ابتدای روز، افزایش عرضه موجب بازگشت قیمت این ارز به کانال 13 هزار تومانی شد.

کاهش قیمت در شرایطی صورت گرفت که پیش از آغاز به کار رسمی بازار در ساعت 11 صبح، برخی معامله‌گران لفظ‌های خرید خود را در محدوده 13 هزار و 800 تا 13 هزار و 900 تومان اعلام می‌کردند. با این حال، خریدار زیادی در بازار حضور نداشت و همزمان جو امنیتی موجب می‌شد که معامله‌گران از داد و ستد‌های زیاد خودداری کنند. در این روز کم معامله، دلار تا ساعت 4 بعدازظهر 300 تومان از ارزش خود را از دست داد و به 13 هزار و 700 تومان رسید.
هم‌جهت با افت قیمت دلار در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر نزولی قرار گرفت. حدود ساعت 4 بعدازظهر قیمت سکه در کف بازار نزدیک به 4 میلیون و 330 هزار تومان بود که 65 هزار تومان کمتر از بهای آن در روز دوشنبه بود.
صرافی‌ها و فروشندگان رسمی سکه نیز این فلز گرانبها را به مردم عادی در حجم خرد بین 4 میلیون و 350 تا 4 میلیون و 450 هزار تومان می‌فروختند. قیمت خرید آنها نیز عمدتا زیر 4 میلیون و 300 هزار تومان قرار داشت.
به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، زمانی که فروشندگان سکه قیمت خرید خود را خیلی پایین می‌برند، می‌توان گفت انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها میان معامله‌گران رسمی وجود دارد. این در حالی است که عده‌ای باور داشتند، سکه تمام بهار آزادی به دلیل جو امنیتی بازار دلار می‌تواند در آینده با افزایش قیمت همراه شود.
عده‌ای از نوسان‌گیران باور داشتند با آغاز ماه جدید تقاضای خرد افراد عادی وارد بازار خواهد شد. با این حال برخلاف تصور این دسته، روز سه‌شنبه خبری از تقاضای افراد عادی در بازار نبود و متقاضیان حاضر در بازار نیز بیشتر دنبال تهیه دینار عراقی بودند. برخی صرافی‌ها هزار دینار عراقی را 11 هزار و 500 تومان به فروش می‌رساندند و گروه دیگری این ارز را 12 هزار تومان قیمت زدند. به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که موجب شده است تقاضای مردم در آغاز ماه وارد بازار نشود، کاهش نوسانات دلار در 18 روز گذشته بوده است.
تثبیت دلار در دو کانال 13 و 14 هزار تومانی و کاهش شدید قیمت در هفته دوم مهرماه توجه مردم را از بازار دور کرده است. در سوی دیگر، برخورد امنیتی با دلالان خیابانی موجب شده است که آنها یا در خرید و فروش ارز احتیاط کنند یا به‌طور کلی ترجیح دهند به‌طور موقت از بازار خارج شوند.
همچنین روز گذشته اخباری منتشر شد که برخی شرکت‌کنندگان در طرح پیش‌فروش سکه هزینه ریالی شرکت در این طرح را از راه‌های غیرقانونی به‌دست آورده بودند. روز گذشته دادستان تهران عنوان کرد، خانمی که نقشی در شرکت‌های هرمی داشت، 32 هزار سکه خریداری کرده بود.
به گفته دادستان تهران، دولت تصمیم گرفت با فروش سکه، نقدینگی را جمع کند و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، از 100 نفر فهرست خریداران سکه که بیش از 2000 سکه خریداری کرده بودند، چند مورد پیگیری شد.
در یکی از این موارد، خانمی با اعضای خانواده‌اش 32 هزار سکه خریده‌اند و در تحقیقات مشخص شد که متهم زن در شرکت‌های هرمی اوریف‌لیم نقش داشته است.
وی دارای چندین پرونده قضایی در مشهد، تهران و شیراز بود که همگی مختومه شده و با این پول‌ها سکه خریداری کرده است. در بازرسی از منزل این خانم 24هزار و 500 عدد سکه در کولر منزل و 108 کیلو طلا کشف شده است.
جعفری دولت‌آبادی افزود: فرد دیگری که از آن‌سوی مرزها به کشور آمده، 12 هزار سکه خریداری کرده که موضوع در دست بررسی است. در پرونده مربوط به خرید سکه تاکنون 3 نفر بازداشت شده‌اند.
دادستان تهران با تاکید بر اینکه قوه‌قضائیه در صدد ایجاد فضای رعب و وحشت نیست، افزود مفسدین با تذکر و نصیحت متوقف نمی‌شوند و ‌بنا به فرمایش امام علی‌(ع) که «اگر اموالی که از بیت‌المال غارت شده در کابین زنان وارد شده باشد، همه را به بیت‌المال باز می‌گردانم»، باید قائل بر این بود که نظام اسلامی همان‌طور که رافت دارد، با فساد هم برخورد می‌کند.در کنار این، در روزهای گذشته برخوردهای انتظامی با دلالان ارزی نیز صورت گرفته است که در عقب‌نشینی دلالان اثرگذار بوده است.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران