گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته چهارم آبان 1397

تعطیلی موقتی فعالان بازار محصولات پتروشیمی/ کاهش حجم معاملات در بازار

در این هفته در تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، تقاضا کاهش بیشتری یافته بود و رقابت های قیمتی در مورد بسیاری از گروه های کالایی کاهش یافته بود.

در چهارمین هفته از آبان ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم کمتری  را نسبت به هفته سوم آبان ماه تجربه کرد، در این هفته تقاضا کاهش بیشتری یافته بود و رقابت های قیمتی در مورد بسیاری از گروه های کالایی کاهش یافته بود. اوضاع در بازار آزاد و به خصوص در مورد گروه PET بطری به هم ریخته است و بسیاری از دلال های بزرگ بازار این محصول توسط تعزیرات حکومتی بازداشت شده اند و در نتیجه بسیاری از فعالان بازار ترجیح داده اند کار را موقتا تعطیل کرده و برخی دیگر به صورت دست به عصا ادامه دهند و در نتیجه حجم معاملات در بازار آزاد کاهش زیادی پیدا کرده است.  

بدین ترتیب در چهارمین هفته از آبان ماه 1397 حجم عرضه ها با کاهش 6.426 تنی به 67 هزار و 87 تن رسیده است که به نفع بازار نیست، هرچند که بازاردر حال حاضر از کشش کافی برخوردار نبوده و حجم معاملات در بورس کالا کاهش یافته است. البته حجم عرضه های هفتگی بورس کالای ایران بالای 65 هزار تن مناسب است.  تقاضا نیز با 14 هزار تن کاهش به حدود 62 هزار تن رسیده است. در نهایت حجم معاملات هم در این هفته کاهشی 3.240 تنی را تجربه کرده است.

 

در این هفته 25 گرید از 75 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، رقابت های قیمتی بین 1 درصد تا 36 درصد بوده است، که نسبت به هفته گذشته بیشتر رقابت های قیمتی کاهش یافته است در هفته گذشته بیشترین رقابت برابر با 26 درصد بوده است که در این هفته 10 درصد افزایش داشته است.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران