رنگ آمیزی جدید بازار پایه

تغییرات جدید بازار پایه/ تغییر در قوانین و دستورالعمل‌ها

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تغییرات معاملات بازار پایه گفت: چندین دستور العمل این بازار اصلاح خواهد شد و زین پس طبقه بندی به صورت الف، ب و ج در بازار فرابورس نداریم .

حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص شایعات و گمانه زنی های موجود برای معاملات بازار پایه گفت: هر سه تابلوی بازار پایه فرابورس تغییر می کنند ، هم معیارهای پذیرش و هم دستورالعل های آن و هم مباحث مربوط به افشای اطلاعات در این بازار تغییرات وسیعی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: چندین دستور‌العمل این بازار اصلاح خواهد شد. زین پس طبقه بندی به صورت الف، ب و ج در بازار فرابورس نداریم و تابلوی بازار پایه زرد، نارنجی و قرمز را خواهیم داشت. طبقه بندی شرکت های این بازار هم به طور کلی تغییر می کند، معیارهای این که چه شرکتی می تواند در گروه زرد باشد و چه سهمی در گروه نارنجی یا قرمز مشخصا در این دستور العمل معلوم می شود.

در این دستورالعمل یک سری تفویض اختیارها به فرابورس داده شده تا شرکت ها را دو بار در طی سال بررسی کند، بنابراین در تغییرات جدید کیفیت معاملات و زمان بندی آن ها و نوع حراجشان هم متفاوت خواهد شد. تعداد روزهای معاملاتی و تعداد روزهایی که حراج در آن اتفاق می افتد هم متفاوت خواهد بود.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس بیان داشت: مجموعه این تغییرات در بازار فرابورس با جزئیات بیشتر به زودی اعلام می شود. ابلاغیه این تغییرات به زودی اعلام می شود اما زمان اجرای آن به دلیل تغییرات سیستمی، زمان بندی خاصی خواهد داشت و ممکن است به سال آینده موکول شود.

وی تاکید کرد: ابلاغیه این تغییرات طی یک یا دو روز آتی اعلام می شود تا بازار در جریان ریز جزئیات آن باشد. اما همان طور که گفته شد برای اجرا نیاز به تغییرات سیستمی دارد و بنابراین جدول زمان بندی خاصی برای اجرا خواهد داشت

امیری در مورد دلیل این تغییرات عنوان کرد: بازار پایه بحث ها و اعتراضات زیادی داشت، نکات زیادی وجود داشت از لحاظ این که این بازار، بازار شرکت های پذیرفته شده نیست، بلکه شرکت های ثبت شده است، به لحاظ این که سرمایه گذاران در جریان تغییرات و تفاوت ها باشند، باید تفاوت ها چه از لحاظ نوع معاملات و چه از لحاظ نمایش آن در سامانه معاملات هم لحاظ شود.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاران باید مطلع باشند این بازار، محلی برای نقل و انتقال سهامداری است و این نقل و انتقال ها لزوما به معنای کشف قیمت واقعی نیست چرا که شرکت های این بازار به لحاظ شفافیت مثل شرکت های پذیرفته شده نیستند.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

نظرات کاربران