بازداشت جعبه سیاه پتروشیمی

«ج. س» سال‌های متمادی در قلب صنعت پتروشیمی، فعالیت‌های گسترده‌ای داشته که ممکن است بتواند به رفع برخی ابهامات در این صنعت از جمله شیوه خصوصی‌سازی شرکت بازرگانی پتروشیمی و همچنین تخلفات گسترده‌ای که در پرونده این شرکت در جریان است، کمک کند. همچنین روابط حسنه «ج. س» با سهام‌داران اصلی شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی باعث شد که از او به‌ عنوان جعبه سیاه پتروشیمی نام ببرند.

چشم‌ها در انتظار صدور حکم از سوی قاضی مسعودی‌مقام برای پرونده پتروشیمی‌ گیت است که خبری از راه می‌رسد؛ «ج. س» بازداشت شد.

از آنجا‌که «ج. س»، به جعبه سیاه پتروشیمی معروف است، می‌توان امید داشت مسئولان قضایی از اطلاعات او برای حل برخی از نقاط کور پرونده‌های تودرتوی پتروشیمی بهره بگیرند. گفته می‌شود علت بازداشت یک هفته‌ای وی، در ارتباط با پرونده «ا. ط» است که به دستور رئیس قوه قضائیه در بازداشت به سر می‌برد.

بر اساس شنیده‌ها، «ج. س» اکنون از سوی شعبه ۵ دادسرای کارکنان دولت بازداشت شده است. او با «ا. ط» در برج ۲۶ طبقه فرمانیه تهران همسایه است؛ برج «روما رزیدنس» که سازنده آن، «ر. د»، سلطان فولاد ایران است که از بانک سرمایه، ۲۶۰۰ میلیارد تومان وام گرفته و اکنون متواری است. او که با توجه به اطلاعات به‌دست‌رسیده، با وثیقه ۵۰ میلیاردی، قرار است به‌زودی به محل کار خود در شرکت «الف» بازگردد، از جمله افرادی است که پشت صحنه دورزدن تحریم‌های پتروشیمی با برخی مسئولان همکاری می‌کرد.

«ج. س»، در سال ۱۳۷۸ با دستور معاون وقت وزیر نفت در امور پتروشیمی به شرکت «الف» به‌عنوان رئیس واحد مهندسی برق ابزار دقیق– مدیر بازرگانی- مدیر مهندسی منتقل شد و ۱۰ سال بعد، به‌عنوان مدیرعامل شرکت «الف» شروع به‌کار کرد. در سال ۱۳۸۸ شرکت «الف» به بخش خصوصی واگذار شد و از آن زمان تاکنون «ج. س» کماکان به‌عنوان مدیرعامل این شرکت مشغول به کار است. شرکت «الف»، به‌عنوان یکی از شرکت‎های تحت پوشش داخلی شرکت بازرگانی پتروشیمی به شمار می‌رود. همچنین مدیریت شرکت «ا. ف. آ» که در تولید داخلی کاتالیست فعالیت دارد، نیز برعهده اوست که چند مدتی، به اتهام واردات کاتالیست چینی به اسم تولید داخل و فروش آن با قیمت انحصاری به پالایشگاه‌ها تحت پیگرد قانونی قرار گرفته بود.

«ج. س» سال‌های متمادی در قلب صنعت پتروشیمی، فعالیت‌های گسترده‌ای داشته که ممکن است بتواند به رفع برخی ابهامات در این صنعت از جمله شیوه خصوصی‌سازی شرکت بازرگانی پتروشیمی و همچنین تخلفات گسترده‌ای که در پرونده این شرکت در جریان است، کمک کند. همچنین روابط حسنه «ج. س» با سهام‌داران اصلی شرکت‌های بازرگانی پتروشیمی و شرکت «س. الف» هم می‌تواند به بررسی بیشتر و تکمیل اطلاعات پرونده کمک کند. به دلیل همین، ارتباطات و گستردگی روابط او، از «ج. س» به‌عنوان جعبه سیاه پتروشیمی نام برده می‌شود.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران