ساخت یک مجتمع پتروشیمی بزرگ در قطب شمال

شرکت دولتی گازپروم روسیه در نظر دارد یک مجتمع پتروشیمی بزرگ در قطب شمال بسازد، این مجتمع قابلیت تولید سالانه حدود سه میلیون تن محصولات پلاستیکی پروپیلن و پلی‌پروپیلن را خواهد داشت.

به نقل از روزنامه مسکوتایمز، چند منبع در شرکت گازپروم به روزنامه «ودموستی» روسیه گفتند: شرکت دولتی گازپروم روسیه در نظر دارد یک مجتمع پتروشیمی بزرگ در «بواننکوف» واقع در شبه جزیره «یامال» بسازد، این مجتمع قابلیت تولید سالانه حدود سه میلیون تن محصولات پلاستیکی پروپیلن و پلی‌پروپیلن را خواهد داشت.

براساس این گزارش ، در صورت ساخت این واحد صنعتی در قطب شمال، شمالی‌ترین مجتمع پتروشیمی دنیا خواهد بود.
بواننکوف، اصلی‌ترین هاب شرکت گازپروم برای تولید گاز طبیعی در قطب شمال خواهد بود. این میدان 4.9 تریلیون مترمکعب ذخیره گازی دارد و سالانه نزدیک به 115 میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌کند. این میدان گازی در دمای 70 درجه شمالی در زمین‌های متروک «تندرا» واقع شده است.
در نزدیکی این میدان، چند میدان گازی شامل «خراساویسکوئی» و «کروزنشترنسکویی» برداشت از نخستین میدان در سال 2023 میلادی آغاز می‌شود. گازپروم معتقد است که ظرف چندسال آینده قادر به تولید سالانه 180 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در شبه جزیره مصنوعی «یامال« خواهد بود.
براساس گزارش ودموستی، این مجتمع پتروشیمی که قرار است در شمالگان ساخته شود در این منطقه از مزایای خوراک کافی و ارزان بهره‌مند خواهد بود، ارزش ساخت این مجتمع نزدیک به 15 میلیارد دلار خواهد بود.
مذاکره با شریکان خارجی ادامه دارد و شرکت سابیک و سوکار آذربایجان در میان سرمایه‌گذاران هستند.
پلی اتیلن و پلی پروپیلن در صنایع برچسب زدن و بسته‌بندی مصرف زیادی دارد و تولید این محصولات پتروشیمی بر پایه خوارک گاز طبیعی است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران