شکسته شدن رکورد تولید و صادرات محصولات پتروشیمی

در ده ماهه امسال بیش از 44 میلیون و 200 هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری در ایران تولید شده که از این میران بالغ بر 18 میلیون و 588 هزار تن محصول پتروشیمی به بازارهای جهانی صادر شده است.

افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی همواره یکی از دغدغه‌های مهم در حوزه انرژی بوده که بررسی‌ها نشان می‌دهد رکورد تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران در ده ماه امسال شکسته شد، به طوری که در این مدت 5/18 میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش تقریبی 6/9 میلیارد دلار به بازار جهانی صادر شد.
 

این اتفاق خوب پس از بهره‌برداری رسمی از چهار طرح جدید پتروشیمی در اواسط سال جاری توسط رئیس‌جمهور و سپس راه اندازی و آغاز تولید تجاری از فاز سوم توسعه پتروشیمی پردیس انجام گرفت. البته برخی اقتصاددانان بر این باورند در پتروشیمی خام فروشی صورت می‌گیرد و می‌توان با تکمیل زنجیره ارزش افزوده در این صنعت میزان اشتغال و درآمد را چند برابر رشد داد.

در ده ماهه امسال بیش از 44 میلیون و 200 هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری در ایران تولید شده که از این میران بالغ بر 18 میلیون و 588 هزار تن محصول پتروشیمی به بازارهای جهانی صادر شده است. علاوه بر این ارزش ارزی صادرات محصولات پتروشیمی ایران در مدت مذکور به 9 میلیارد و 690 میلیون دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته درآمد ارزی کشور از محل صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری بالغ بر دو میلیارد و 300 میلیون دلار افزایش را نشان می‌دهد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران