وقتی پتروشیمی غدیر با ارزان فروشی به بابک زنجانی فروخته شد

 مدیرعامل پتروشیمی غدیر در خصوص خرید این مجتمع توسط بابک زنجانی گفت: اواخر سال ۱۳۹۴، این مجتمع با ارزان فروشی به قیمت ۱۵۰ میلیارد تومان به بابک زنجانی فروخته شده بود اما اکنون ارزش پتروشیمی غدیر به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

تحریم، صنعت پتروشیمی را هدف گرفته است و بسیاری از کشورها حاضر نیستند به ایران کاتالیست بفروشند. اما برخی از شرکت‌های داخلی توانستند کاتالیست‌های مورد نیاز را تولید کنند.

 امین بیانک - مدیرعامل پتروشیمی غدیر - در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد، با تاکید بر این‌که صنعت پی وی سی یکی از سخت‌ترین صنایع پتروشیمی است، اظهار کرد: فقط ۲۰ درصد از تولیدکنندگان پی وی سی به ظرفیت اسمی خود می‌رسند. در این شرایط شرکت پتروشیمی غدیر سومین سالی است که در تولید این محصول به ظرفیت اسمی خود رسیده است.

 وی با بیان این‌که ۸۰۰۰ تن پی وی سی در ایران تولید می‌شود، گفت: میزان تولید پی وی سی در پتروشیمی غدیر، ۱۶۰۰ تن است و اخیرا که ۸۰۰۰ تن پی وی سی در بورس عرضه شد، به طور کلی ۲۵۰۰ تن خریداری شد که این نشان می‌دهد بازار اشباع شده و دست واسطه‌ها از بورس کوتاه شده است.

مدیرعامل پتروشیمی غدیر در ادامه با اشاره به وضعیت این پتروشیمی در سال‌های گذشته گفت: اواخر سال ۱۳۹۴، ارزش سهام پتروشیمی غدیر، ۱۳۰ میلیارد بود و این پتروشیمی ۱۸۰ میلیارد تومان بدهی داشت و ۱۵۰ میلیارد تومان هم به بابک زنجانی فروخته شده بود، اما زنجانی هنوز این شرکت را تحویل نگرفته بود. امروز این شرکت بدهی سالیانه و عقب افتاده ندارد و اکنون ارزش این مجتمع به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرعامل پتروشیمی غدیر، از برنامه‌ریزی برای هلدینگ پی وی سی در کشور خبر داد گفت: تلاش کردیم با الحاق پتروشیمی غدیر به خلیج فارس، اقدامات لازم برای راه‌اندازی هلدینگ پی وی سی را انجام دهیم. برای این طرح، مشاور هم انتخاب شده و امور به سرعت پیش می‌رود. هم‌چنین پروژه دیگری با همکاری تاپیکو و شستا در دست اقدام است و به دنبال این هستیم که غدیر ۲ را در آبادان راه‌اندازی کنیم.

وی در ادامه درباره بازارهای صادراتی پتروشیمی غدیر توضیح داد: عراق، افغانستان، هند، ترکیه، آذربایجان و برخی کشورهای آفریقایی بازار صادراتی پتروشیمی غدیر بودند اما امسال رقم صادرات قابل توجه نبود، زیرا باید بازار داخل را تامین می‌کردیم.

مدیرعامل پتروشیمی غدیر با اشاره به نوسانات بازار ارز در ماه‌های اخیر در کشور، گفت: به‌طور کلی، میزان نیاز داخلی کشور به پی وی سی ۳۶۰ هزار تن در سال است، یعنی به‌طور متوسط هفته‌ای ۷۰۰۰ تن، اما این میزان در ماه‌های مرداد و شهریور به ۴۲ هزار تن در هفته رسیده بود که حاکی از حضور دلالان در بورس بود.

بیانک درباره عرضه ارز نیز به سامانه نیما توسط پتروشیمی غدیر توضیح داد: پتروشیمی غدیر تا شانزدهم مردادماه اجازه داشت محصول خود را به صورت ریالی به فروش برساند، بعد از آن، دیگر این اجازه را نداشتیم. به‌طور کلی دو میلیون و ۴۰۰ هزار دلار به سامانه نیما عرضه کردیم و طبق قولی که به بانک مرکزی داده‌ایم تا پایان سال باید بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار هم در نیما عرضه کنیم.

<همکو:‌ اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران