احتمال ازسرگیری صادرات PET

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به وجود آرامش در بازار عرضه و تقاضای تابستانی PET از بررسی اخذ مجوز ازسرگیری صادرات PET در کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی خبر داد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، احمد مهدوی با اشاره به وجود آرامش در بازار عرضه و تقاضای محصولات زنجیره پلی اتیلن ترفتالات به ویژه PET بطری، گفت: همزمان به ورود به فصول گرم سال، تقاضای فصلی برای مصرف PET بطری در کشور افزایش می یابد اما با وجود افزایش تقاضا اما آرامش قیمتی بر بازار این محصول پلیمری حکمفرما است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در مدت مشابه سال گذشته به وجود اختلاف قیمتی بین نرخ ارز 4200 تومانی عرضه محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازار بورس و قیمت ارز نیمایی عملا تقاضای کاذبی برای خرید محصولات پتروشیمی و پلیمری به ویژه PET بطری در کشور ایجاد شده بود، تصریح کرد: در شرایط فعلی با از بین رفتن فاصله قیمتی و فروکش کردن التهابات ارزی در کشور، عملا تقاضای کاذب و فعالیت‌های دلالی و واسطه گری برای خرید محصولات پلیمری و PET بطری به شدت فروکش کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی برای تامین نیاز داخلی به PET بطری در کشور احساس نمی شود، اظهار داشت: شواهد هم از افزایش حدود 10 درصدی تولید PET بطری در پتروشیمی شهید تندگویان در مقایسه با مدت مشابه پارسال حکایت دارد.

مهدوی با اعلام اینکه با توجه به تامین نیازهای داخلی و وجود ظرفیت مازاد تولید در پتروشیمی شهید تندگویان ضرورت صادرات تک محموله PET بطری توسط این شرکت پتروشیمی احساس می شود، بیان کرد: با توجه به اعمال تحریم‌ها و ضرورت افزایش درآمد ارزی کشور صادرات PET می تواند به افزایش درآمدهای ارزی کشور در شرایط تحریم کند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با یادآوری اینکه موضوع اخذ مجوز برای صادرات محصولات PET پتروشیمی تندگویان در کارگروه تنظیم بازار محصولات و مواد پتروشیمی با حضور نمایندگان وزارت صمت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، انجمن صنفی کارفرمائی پتروشیمی و سایر اعضای گروه وجود دارد، خاطرنشان کرد: در صورتی که نیاز بازار داخلی تامین شود صادرات محصولات PET در شرایط تحریم ضروری بوده و باید شرایط اخذ مجوز صادرات بررسی و در نهایت تصمیم گیری شود.

در همین حال، «محمد عیسی انوشا» مدیر مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان اخیرا با اشاره به جهش 10 درصدی تولید محصولات زنجیره پلی‌اتیلن ترفتالات در 100 روز نخست امسال، اعلام کرده است: مشکل خوراک نداریم و آماده تامین تقاضای تابستانی PET باتل هستیم.

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان پس از ثبت رکورد جدید تولید در سال گذشته حالا آماده افزایش تولید و ثبت رکوردهای جدید تولید در سال 98 می‌شود.

یکی از مهمترین پیش شرط های ثبت رکوردهای جدید تولید در پتروشیمی شهید تندگویان تامین کامل و پایدار خوراک پارازایلین این مجتمع پتروشیمی بوده که پارسال با اجرای طرح ارتقای برج‌های جذب واحد تولید پارازایلین در پتروشیمی نوری و افزایش ظرفیت تولید محصول استراتژیک پارازایلین تا محدوده 2000 هزار تن در روز و حدود 750 هزار تن در سال عملا زمینه تامین پایدار و مطمئن خوراک غول تولید PET ایران در ماهشهر فراهم شد.

پتروشیمی شهید تندگویان به‌عنوان بزرگترین و تنها تولیدکننده محصول PET در صنعت پتروشیمی کشور از ظرفیت تولید محصولات متنوعی از جمله گریدهای مختلف PET برخوردار بوده که سالانه به حدود 470 هزار تن خوراک پارازایلین نیاز دارد که با توجه به افزایش تولید پتروشیمی نوری عملا مشکل خوراک غول تولید PET ایران در سال 98 منتفی است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران