احتمال افزایش قیمت‌ محصولات پتروشیمی

رشد قیمت دلار نیمایی در کنار افزایش نرخ در بازارهای بین‌المللی به رشد قیمت‌های پایه در بورس‌کالا منجر شده که در کنار آن با افزایش جذابیت خرید و رشد رقابت، شاهد افزایش نرخ در بورس‌کالا هستیم که این جریان تاکنون به رشد قیمت‌ها و افزایش شاخص قیمت پلیمرها منجر شده است.

شاخص قیمت پلیمرها در هفته گذشته رشد ۳۹/ ۱ درصدی داشت تا برای دومین هفته پیاپی، این شاخص با اهرم رشد قیمت‌های پایه در بورس‌کالا افزایش یابد. این درحالی است که شاخص قیمت پلیمرها به‌عنوان مهم‌ترین داده قیمتی در بازار داخلی پلیمرها از اواخر تیر سال‌جاری تا اواسط آبان‌ در مسیر کاهشی قرار داشته ولی هم‌اکنون با تغییر فاز به سمت رشد قیمت‌ها حرکت کرده است. رشد قیمت دلار نیمایی در کنار افزایش نرخ در بازارهای بین‌المللی به رشد قیمت‌های پایه در بورس‌کالا منجر شده که در کنار آن با افزایش جذابیت خرید و رشد رقابت، شاهد افزایش نرخ در بورس‌کالا هستیم که این جریان تاکنون به رشد قیمت‌ها و افزایش شاخص قیمت پلیمرها منجر شده است. این سیگنال البته در کنار رشد نرخ در بازار آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد که به معنی تغییر فاز واقعی در این بازار تعبیر می‌شود. رشد ۳۹/ ۱ درصدی شاخص قیمت پلیمرها در هفته گذشته موجب شد تا این نرخ به ۹ هزار و ۲۹۶ تومان افزایش یابد که بالاترین نرخ ثبت شده از هفته منتهی به ۲۵مهر تاکنون به‌شمار می‌رود. البته رشد ۴۳/ ۰ درصدی قیمت دلار نیمایی در نرخ‌های پایه محرک مهمی برای این رشد نرخ بود آن ‌هم در شرایطی که آخرین نرخ دلار نیمایی درج شده برای قیمت‌های پایه در هفته گذشته ۱۰ هزار و ۷۴۸ تومان بود که هم‌اکنون این قیمت برای متوسط هفتگی و حتی نرخ روزانه بالاتر از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود یعنی یک محرک قیمتی جدید برای هفته جاری از هم‌اکنون درج شده است. بهای نفتا به‌عنوان مهم‌ترین خوراک مایع در صنایع پتروشیمی در جهان هنوز هم افزایشی است و شاید محرکی برای رشد قیمت‌ها در بازار پلیمرها و ترکیبات شیمیایی در جهان باشد. البته تا زمان اعلام رسمی قیمت‌های پایه در بورس‌کالا نمی‌توان درخصوص دورنمای این نرخ اظهارنظر قاطعی داشت، ولی بعید نیست که جریان افزایشی فعلی باز هم ادامه یابد. در هفته گذشته فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی در روز اعلام قیمت‌های پایه در بورس‌کالا هزار و ۴۶۱تومان بود که به نسبت هفته قبل از آن و فاصله قیمتی هزار و ۷۴۷ تومان یک عقبگرد محدود را نشان می‌دهد که به معنی کاهش انتظاری تقاضاست. البته هنوز فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی بالاست که به معنی تداوم جذابیت خرید به‌شمار می‌رود.

به‌رغم کاهش حجم معاملات هفتگی در بازار پلیمرهای بورس‌کالا، باز هم شرایط خوبی را در این بازار شاهد هستیم. در هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس‌کالا با افت ۳۷/ ۳ درصدی روبه‌رو شد و به ۷۹هزار و ۲۲۰ تن رسید که یک رقم مطلوب برای این بازار به‌شمار می‌رود. این درحالی بود که حجم عرضه‌ها رشد ۸/ ۰ درصدی داشت و تقاضا اما کاهش ۵۱/ ۲ درصدی را تجربه کرد. همین افت تقاضا را می‌توان دلیل اصلی کاهش حجم معاملات در هفته گذشته به‌شمار آورد اگرچه ارقام فوق همگی از روزهای خوب معاملات در بورس‌کالا حکایت دارد. جو روانی در بازار پلیمرها هم‌اکنون افزایشی است یعنی ذهنیت بسیاری از معامله‌گران بر رشد قیمت‌ها قرار گرفته است، بنابراین خرید در این شرایط هنوز توجیه‌پذیر است. در هفته گذشته نزدیک به ۸۸ درصد از عرضه‌های پلیمرها در بورس‌کالا مورد دادوستد قرار گرفت که به معنی ثبت یک هفته جذاب معاملاتی در این بازار به‌شمار می‌رود. حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته بیش از ۸۹ هزار و ۹۰۰ تن بود که از متوسط عرضه‌های نیمه نخست سال‌جاری و همچنین متوسط عرضه هفتگی سال گذشته بالاتر است؛ بنابراین شرایط ابتدایی برای رونق معاملات فراهم بوده و به احتمال قوی باز هم مهیا خواهد بود. البته برای هفته پیش رو پتانسیل کاهش تقاضا وجود دارد ولی باز هم می‌توان به رونق معاملات در این بازار مهم خوش‌بین بود.

در بازار شیمیایی‌های بورس‌کالا نیز شاهد عقبگرد نسبی حجم معاملات بودیم و حجم دادوستد هفتگی ترکیبات شیمیایی افت ۹۵/ ۸ درصدی داشت اما همین رقم به معنی رونق معاملات برای سومین هفته پیاپی در این بازار بود. در هفته گذشته حجم دادوستد ترکیبات شیمیایی در بورس‌کالا به ۲۹هزار و ۵۰۷تن رسید که کمترین رقم معاملاتی در ۳هفته اخیر است. در همین زمان حجم عرضه‌ها افت ۴/ ۸درصدی داشت و البته تقاضا هم ۱۵درصد رشد کرد. این روند نشان می‌دهد که تقاضا اغلب برای خرید ترکیبات خاصی به بورس‌کالا وارد شده ولی در نهایت باز هم یک هفته قابل قبول رقم خورده است. اگر بازار شیمیایی‌های بورس‌کالا را به‌عنوان یک بازار مکمل برای معاملات پلیمرها به‌شمار آوریم می‌توان انتظار داشت که هفته جاری هم بازار پلیمرها می‌تواند از رونق نسبی برخوردار باشد. وقتی در بازار شیمیایی‌ها سه هفته خوب را تجربه کردیم ولی در بازار پلیمرها رونق معاملات تنها دو هفته بود می‌توان انتظار داشت که هفته جاری هم بازار پلیمرها پررونق ظاهر شود. این آمارهای معاملاتی بی‌ارتباط با قیمت‌ها و جذابیت خرید در بازارهای مختلف پتروشیمی در بورس‌کالا نیست و آمارهای درج شده غالبا از دو سیگنال اصلی حکایت دارد یکی اینکه بازار به قیمت‌های موجود با نگاه مثبت و حتی افزایشی می‌نگرد و دیگر آنکه احتمال رونق تولید در صنایع تکمیلی و تقویت تقاضا در بورس و بازار را در نظر گرفته است.

آمارهای معاملات در بورس‌کالا نشان می‌دهد که بعد از اولین تکانه رونق در بازار در اواخر شهریورماه، هم‌اکنون در فاز دوم رونق قرار داریم و می‌تواند قدرت‌نمایی بالاتری از فاز اول داشته باشد و همچنین زمان جذابیت معاملات در این بازار نیز به نسبت دوره پیش تقویت شود. در هر حال حجم معاملات پلیمرها در دو هفته اخیر رکورد معاملات سال‌جاری را ثبت کرده و در سه هفته اخیر هم در بازار شیمیایی‌ها باز هم شاهد ثبت رکوردهای معاملاتی سال‌جاری هستیم. این دو داده را باید جدی گرفت، زیرا تداوم آنها به معنی جریان جدیدی در این حوزه معاملاتی است که از روزهای بهتری برای تولید در صنایع تکمیلی حکایت دارد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران