ادغام شرکت‌های پتروشیمی خلیج فارس و تاپیکو

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از ادغام شرکت‌های پتروشیمی تاپیکو و خلیج فارس خبر داد.

«جعفر ربیعی» با بیان اینکه هلدینگ خلیج فارس با مساعدت وزارت نفت در نظر دارد برای تامین خوراک شرکت‌های زیرمجموعه خود در پروژه‌های بالادستی نفت ورود کند، گفت: تکمیل و اجرای پروژه خوراک صنعت خود را تامین کرده و به تناسب آن پروژه‌های جدید یا تولید با حداکثر ظرفیت پروژه‌های فعلی را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به راه اندازی طرح توسعه فاز دوم پتروشیمی ایلام (واحد الفین) در سال 97، تصریح کرد: علاوه بر این، امسال پیش راه اندازی و راه اندازی پالایشگاه گاز بیدبلند، طرح پتروشیمی اوره و آمونیاک لردگان و واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول در خصوص بازسازی پتروشیمی بوعلی سینا هم توضیح داد: بعد از آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا در سال ۹۵ پروژه بازسازی آن آغاز شد که علاوه بر بازسازی طرح ارتقا تکنولوژی آن نیز درحال اجرا بوده و امیدواریم تا اواخر سال ۹۸ وارد سرویس شود .

ربیعی در مورد ادغام شرکت‌های پتروشیمی تاپیکو در هلدینگ هم بیان کرد: بر اساس دستور رییس جمهوری مبنی بر فروش اموال صندوق های بازنشستگی صندوق تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بازنشستگی کارکنان نفت مسئول شدند که در این رابطه اقدام کنند. 

این مقام مسئول، ادامه داد: فرآیند اجرایی این دستور کمی پیچیده است که در اولین گام مجموعه های پتروشیمی تامین اجتماعی که در تاپیکو مجتمع هستند با سهام دار شدن شستا زیرمجموعه شرکت هلدینگ خلیج فارس خواهند شد در واقع سازمان تامین اجتماعی در یک فرآیند افزایش سرمایه سهام دار هلدینگ خلیج فارس خواهد شد و ما به عنوان محور صنعت پتروشیمی قرار می گیریم و بقیه شرکت‌ها را بتدریج وارد هلدینگ می کنیم البته این فرآیند طولانی بوده و اجرای آن مدتی طول می کشد اما در دولت و وزارتخانه های مربوطه اقدامات آن در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ میزان تولید هلدینگ خلیج فارس به ۴۵ میلیون تن در سال خواهد رسید.

نظرات کاربران