افزایش ۷۶ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

وزیر نفت گفت: صادرات محصولات پتروشیمی طی ۵ سال گذشته ۷۶ درصد افزایش یافته است.  

بیژن زنگنه در مراسم افتتاح چند طرح پتروشیمی که روز گذشته با حضور رئیس جمهور و برخی مقامات در عسلویه آغاز شد، با بیان اینکه طی ۵ سال گذشته ۱۲ طرح بزرگ منهای ۳ طرحی که امروز افتتاح می شود کلید خورده است، گفت: ارزش تولیدات این ۱۲ طرح  ۴.۵ میلیارد دلار است و میزان سرمایه گذاری در این طرح ها ۳.۷ میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش خوراک رسانی به واحدهای پتروشیمی، شاهد افزایش ۳۳ درصدی وزنی محصولات پتروشیمی بوده ایم و میزان تولید آنها از ۴۴ به ۵۴ میلیون تن افزایش یافت. این در حالی است که صادرات وزنی محصولات پتروشیمی طی ۵ سال گذشته رشد ۷۶ درصدی را تجربه کرده است. از سویی دیگر عرضه داخلی محصولات پتروشیمی که صرف بخش پایین دستی شده است، ۱۳ درصد رشد کرده است. 
به گفته وزیر نفت: گاز تحویلی به مجتمع های پتروشیمی در سال ۹۲ معادل ۳۸ میلیون متر مکعب بود که این رقم در سال ۹۶ به ۵۱ میلیون متر مکعب در سال ارتقاع یافت. 
این مقام مسئول گاز اتان را به عنوان مهمترین پایه تولیدات پتروشیمی عنوان کرد و اظهارداشت: در بخش تولید اتان با کمبود مواجه هستیم در حالی که صنایع پلاستیک کشور به این بخش نیازمند است. این در حالی است که در سال ۹۲ میزان تولید اتان کل کشور ۳.۸ میلیون تن در سال بود که این رقم در سال ۹۶ به ۶.۱۱ میلیون تن در سال رسید و پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۷ این میزان تولید اتان به ۸ میلیون تن برسد. 
زنگنه با تاکید بر اینکه هر یک تن تولید اتان موجب ایجاد ارزش حداقل هزار دلاری در بخش صادرات می شود، اعلام کرد: در سال ۹۸ پیش بینی کرده ایم که میزان تولید اتان به ۱۲.۷۵ میلیون تن در سال برسد و در سال ۹۹ نیز شاهد تولید ۱۸.۹ میلیون تن در سال باشیم. 
به گفته وزیر نفت، برای استفاده از افزایش ظرفیت تولید اتان در کشور باید واحدهای الفینی کشور با شدت و جدیت بیشتری فعالیت و توسعه یابند. 
این عضو کابینه دولت دوازدهم، مجتمع پالایشی سیراف را تکمیل کننده واحدهای پتروشیمی دانست و توضیح داد: قراردادهای مربوط به این طرح در حال اجراست اما به دلیل مشکلات پیش آمده، سرمایه گذاری برای انجام آن فاینانس آن پیش قدم نشده است به این ترتیب انتظار می رود با کمک صندوق توسعه بتوان این طرح عظیم را که ظرفیت ۴۸۰ هزار بشکه ای دارد به مرحله بهره برداری رساند. 
زنگنه با اشاره به ۲ قرارداد امضاء شده بین شرکت ملی نفتخیز جنوب با ۲ هلدینگ پتروشیمی به منظور جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت گفت: با امضاء این قرارداد که به صورت بیع متقابل است، از سوزاندن ۲۲ میلیون متر مکعب گاز جلوگیری می شود به این ترتیب در استان خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد دیگر شاهد سوزاندن گازهای همراه نیستیم. 
وی با اشاره به اینکه در نتیجه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه طی این دو قرارداد این گازها صرف خوراک پتروشیمی ها می شود، گفت: نتیجه این قرارداد به بخش خوراک پتروشیمی ها تزریق می شود که ارزش کل این قرارداد ۱۲۱۶ میلیون دلار و زمان انجام آن دو ساله است که در نتیجه آن شاهد تولید ۳۷ هزار بشکه میعانات گازی، ۱.۳ میلیون تن محصولات سنگین تر از اتان هستیم و در نهایت ۲.۵ میلیارد دلار به ارزش تولیدات پتروشیمی ها اضافه می شود. این در حالی است که نتایج و آثار زیست محیطی بسیار مطلوبی را در راستای کاهش آلودگی هوا در منطقه شاهد هستیم. 
در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران حدود ۶۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن است که با بهره برداری از ۲ مجتمع تولیدی فاز سوم پتروشیمی پردیس و پتروشیمی مرجان این ظرفیت از مرز ۶۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال عبور می کند.  فاز سوم پتروشیمی پردیس با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن اوره و آمونیاک و پتروشیمی مرجان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول و فاز اول پتروشیمی دماوند با حضور رئیس جمهور و وزیر نفت افتتاح شد. 
با بهره برداری رسمی از فاز سوم پتروشیمی پردیس، این مجتمع به بزرگترین تولیدکننده اوره و آمونیاک خاورمیانه و جهان با ظرفیت تولید سالانه ۵ میلیون و ۲۶۵ هزار تن اوره و آمونیاک تبدیل شد.  
فعالیت پتروشیمی مرجان به منظور تولید تجاری متانول از ۲۹ مردادماه امسال آغاز شده بود که با توجه به آماده نبودن فازهای ۲ و ۳ پتروشیمی دماوند، واحد تولید اکسیژن پتروشیمی مرجان به منظور تامین برخی از خدمات یوتیلیتی، این مجتمع تابستان امسال به بهره برداری رسیده  است. این در حالی است که فاز اول پتروشیمی دماوند شامل نیروگاه با ظرفیت تولید ۱۹۰۰ مگاوات برق، واحدهای بخار، تاسیسات GIS و پست های انتقال برق افتتاح شد. 

نظرات کاربران