دلایل عقب نشینی خریداران در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی

روز گذشته شاهد عقب نشینی خریداران در رینگ پتروشیمی بودیم که به اعتقاد کارشناسان دلیل این عقب نشینی، رشد قیمت‌ها در هفته گذشته و بالاآمدن قیمت‌های پایه است و با در نظر گرفتن شرایط تولید فعلا خرید این کالا ها به صرفه نیست.

روز سه شنبه‌ (۱۸ آبان)، تالارهای مختلف بورس‌‌کالا در مجموع ارزشی حدود ۳۱۷ میلیارد تومان داشتند که در ۶۷۰ قرارداد منعقد شدند؛ از این میزان حدود ۲۷۸ میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار پتروشیمی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود ۱۸۶ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

در این روز اغلب معاملات محصولات پتروشیمی به قیمت پایه انجام شد؛ به اعتقاد کارشناسان دلیل عقب نشینی خریداران در رینگ پتروشیمی، میتواند رشد قیمت‌ها در هفته گذشته و بالاآمدن قیمت‌های پایه باشد؛ این موضوع در کنار شرایط تولید کنونی سبب شده تا خرید این کالاها فعلا به صرفه نباشد.

گفتنی است، بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس به میزان حدودی ۴۱ میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت پایه کیلویی دو هزار و ۱۴۶ تومان به طور نقدی فروخته شد. این محصول به طور خصوصی عرضه و معامله شد و قیمت آن در معامله قبلی (۱۶ دی) کشف شده بود.

شایان ذکر است، در تالار صنعتی سه محصول عرضه شد که تنها یکی از آنها (میلگرد ۱۴ تا ۱۸ فولاد کرمان) مورد معامله قرار گرفت.

تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی

طی این روز و در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی ۳۰ هزار و ۴۸۷ تن مواد پلیمری، ۴۰ تن مواد شیمیایی، ۹۰ تن گوگرد و ۳۳ هزار و ۲۰۰ تن وکیوم باتوم معامله شد.

در این روز اغلب معاملات این تالار به قیمت پایه معامله شدند؛ در این میان پلی اتیلن ها و برخی دیگر با اندکی رقابت معامله شدند.

پر‌ارزشترین معامله این تالار به محصول «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس به میزان حدودی ۴۱ میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت پایه کیلویی دو هزار و ۱۴۶ تومان در حجم ۱۹۰۰۰ تن به طور نقدی فروخته شد. این محصول روز گذشته به طور خصوصی عرضه و معامله شد و قیمت آن در معامله قبلی (۱۶ دی) کشف شده بود.

همچنین، وکیوم باتوم پالایش نفت اصفهان (شپنا) با قیمت پایه، کیلویی ۲۰۴۴ تومان در حجم ۳۲۰۰ تن فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در ۱۲ دی، تغییر قیمتی نداشت.

«پلی اتیلن سبک خطی ۰۲۰۹» شرکت پتروشیمی امیرکبیر نیز از دیگر محصولات پر‌معامله این روز بود. این معامله ارزشی به میزان حدودی ۲۸٫۴ میلیارد تومان داشت. این محصول به قیمت میانگین کیلویی هشت هزار و ۶۱۸ تومان و حدود یک درصد افزایش نسبت به قیمت پایه در حجم ۳۳۰۰ تن به طور نقدی فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در ۱۲دی، حدود ۴٫۷ درصد افت قیمت داشت.

«پلی اتیلن سنگین اکستروژن » پتروشیمی امیرکبیر نیز با قیمت پایه کیلویی ۹۳۲۸ تومان در حجم ۱۸۹۰ تومان فروخته شد و حدود ۱۷٫۶ میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول هم نسبت به معامله قبلی خود حدود ۲ درصد افزایش قیمت داشت.

کمترین ارزش معاملات این تالار نیز به «گوگرد کلوخه» پالایش نفت اصفهان به ارزش حدود ۱۹ میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول در این روز با قیمت پایه کیلویی ۹۵۳ تومان در حجم ۲۰ تن به طور سلف فروخته شد.

تالار صادراتی بورس کالای ایران، روز گذشته میزبان دادوستد ۱۵ هزار و ۴۸۰ تن قیر و ۶ هزار تن گوگرد بود. همچنین بازار فرعی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد معامله ۲۰۰ تن نخ پلی استر بود.

تالار صنعتی

این گزارش حاکی است، ۲۲۰ تن میلگرد هم در تالار محصولات صنعتی و معدنی به فروش رسید.

در تالار صنعتی سه محصول عرضه شد که تنها یکی از آنها (میلگرد ۱۴ تا ۱۸ فولاد کرمان) مورد معامله قرار گرفت. میلگرد ۱۴ تا ۱۸ فولاد کرمان بدون رقابت، کیلویی ۳۲۱۶ تومان در حجم ۲۲۰ تن فروخته شد و حدود ۷۰۷ میلیون تومان ارزش داشت این محصول نسبت به معامله قبلی خود در ۱۱ دی، حدود ۲٫۷ درصد افزایش قیمت داشت.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت نفت و سوخت، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران