کاهش محدودیت‌های تولید و صادرات اتیلن در شرایط تحریم

همزمان با توسعه پارس جنوبی و طرح های نیمه کار صنعت گاز به زودی نه تنها محدودیت های عرضه اتان به طور کامل در صنایع پتروشیمی مستقر در عسلویه برداشته می‌‌شود که با یک ظرفیت مازاد عرضه اتان در کشور روبرو خواهیم شد. همچنین در صورت اجرای طرح‌های زودهنگام افزایش تولید اتیلن در صنایع پتروشیمی عسلویه و با انجام پروژه اورهال پتروشیمی جم و افزایش ظرفیت دریافت محصول جانبی تولید اتیلن به نام C3+ عملا محدودیت‌های تولید و صادرات این محصول در شرایط تحریم نیز کاهش خواهد یافت.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید اتان در حوزه پارس جنوبی با احتساب پتروشیمی پارس حدود هفت میلیون و 600 هزار تن در سال بوده که پیش بینی می شود با بهره‌برداری از پنج فاز در دست ساخت، طراح استحصال اتان پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی، پالایشگاه سپهر پارسیان و ساخت فاز اول پتروشیمی بوشهر، این ظرفیت از مرز 12 میلیون تن در سال عبور کند.
به عبارت دیگر، با توسعه پارس جنوبی و طرح های نیمه کار صنعت گاز به زودی نه تنها محدودیت های عرضه اتان به طور کامل در صنایع پتروشیمی مستقر در عسلویه برداشته می‌‌شود که با یک ظرفیت مازاد عرضه اتان در این هاب گاز کشور روبرو خواهیم شد.
در شرایط فعلی ظرفیت نصب شده تولید اتیلن در صنایع پتروشیمی عسلویه به عنوان تنها مصرف کننده خوراک اتان با احتساب پتروشیمی کاویان، پلیمر آریا ساسول، مروارید و جم به حدود چهار میلیون و 800 هزار تن در سال رسیده و در صورت اجرای طرح‌های زودهنگام افزایش ظرفیت تولید اتیلن این ظرفیت تا سال آینده به حدود پنج میلیون تن قابل افزایش است.
در این بین، افزایش ظرفیت تولید اتیلن هرچند منجر به افزایش تامین خوراک زنجیره‌های مختلف ارزش در صنعت پتروشیمی به ویژه در مسیر خط لوله اتیلن غرب می‌شود اما همراه با تولید اتیلن معمولا در مجتمع های پتروشیمی محصول جانبی برش‌های سه کربنه و سنگین‌تر و به اصطلاح C3+ تولید می شود.
تولید محصول برش‌های سه کربنه و سنگین‌تر در شرایط تحریم که تامین کشتی و ذخیره‌سازی این محصول با مشکلات و محدودیت‌هایی روبرو بوده عملا ریسک تولید اتیلن و اتان در عسلویه را با خطری جدی روبرو می‌کند، با این وجود پس از اجرای تعمیرات اساسی پتروشیمی جم عملا ریسک تولید برش‌های سه کربنه و سنگین‌تر به شدت کاهش یافته است.
بر این اساس با انجام بزرگترین پروژه اورهال در پتروشیمی جم، ظرفیت دریافت خوراک برش‌های سه کربنه و سنگین‌تر افزایشی حدود چهار برابری پیدا کرده و از حدود 7 تن در ساعت به مرز 30 تن در ساعت رسیده و عملا این خوراک قابلیت مصرف در پتروشیمی جم را در راستای تکمیل زنجیره ارزش پیدا کرده است.
با افزایش تقاضای مصرف برش‌های سه کربنه و سنگین‌تر در پتروشیمی جم پس از انجام پروژه تعمیرات اساسی، هزینه‌های بازاریابی، صادرات و تامین کشتی برای فروش C3+ هم در بین مجتمع های پتروشیمی کاویان، پلیمر آریا ساسول و مروارید هم کاهش یافته و عملا ریسک و فشار تحریم‌های غیرقانونی آمریکا را به شدت کم کرده است.
در همین حال، «سیدحسین میرافضلی» مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی محقق شده در قالب اجرای این پروژه عظیم تعمیراتی که از آذرماه امسال انجام شد، افزایش ظرفیت خوراکC3+بود، گفته است: با اجرای این پروژه ظرفیت دریافت خوراکC3+به بیش از دو برابر افزایش یافت و در نهایت زمینه افزایش تولید محصول بوتادین و پروپیلن پتروشیمی جم را فراهم کرده است.
وی با اعلام اینکه افزایش دریافت خوراک C3+و تولید محصولات پتروشیمیایی دست‌کم سودآوری 15 میلیون دلاری سالانه را برای پتروشیمی جم به ارمغان خواهد آورد، از آمادگی برای دریافت خوراک بیشتر از صنایع پتروشیمی همجوار خبر داده است.

نظرات کاربران