نخستین فروش بین‌المللی اوراق قرضه برای تامین خرید سهام غول پتروشیمی

شرکت دولتی آرامکوی عربستان سعودی اعلام کرد: طی چند هفته آینده در خصوص عرضه حدود ۱۰ میلیارد دلار اوراق قرضه برای تامین خرید سهام غول پتروشیمی سابیک تصمیم گرفته خواهد شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه کنفرانس "مجمع انرژی جهانی" شورای آتلانتیک در ابوظبی به خبرنگاران گفت: عرضه اوراق قرضه احتمالا حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود اما ما تا چند هفته آینده در این باره تصمیم خواهیم گرفت.

به گفته فالح، انتشار این اوراق که نخستین فروش بین‌المللی اوراق قرضه از سوی غول نفتی آرامکو خواهد بود، در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ صورت می‌گیرد.

فروش اوراق قرضه، آرامکو را که بدنبال توسعه فعالیتهای پایین دستی است، ملزم خواهد کرد نتایج مالی و اطلاعات عملیاتی را برای سرمایه‌گذاران افشا کند در حالی که این شرکت تاکنون اطلاعات مذکور را کاملا محرمانه نگه داشته است.

عربستان سعودی هفته گذشته نتیجه بررسی ذخایر نفت خود را منتشر کرد که نشان داد این کشور ۲۶۸.۵ میلیارد بشکه ذخایر نفت دارد که اندکی بالاتر از تصور قبلی بوده است. این بررسی از سوی شرکت مشاور DeGoyler و شرکت MacNaughtonانجام گرفت و نخستین بررسی مستقل از دارایی‌های نفتی آرامکو در دهه‌های اخیر بود.

بر اساس گزارشات، آرامکو درصدد خرید ۷۰ درصد سهم شرکت سابیک به ارزش حدود ۷۰ میلیارد دلار از صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی است که قصد دارد از این پول برای پیشبرد اصلاحات اقتصادی تحت برنامه "افق ۲۰۳۰"‌استفاده کند.

این معامله عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را به تاخیر انداخته است. فالح اعلام کرده که عرضه ۵ درصد از سهام آرامکو برای سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت نفت و سوخت، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر،قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران