بازگشت بیش از ۹۰ درصد ارز پتروشیمی به سامانه نیما/ جهش 100 میلیونی تنی تولید در پتروشیمی‌ها

وزير نفت در فراكسيون ولايی مجلس با اشاره به اینکه زنگنه عنوان کرد که بیش از ۹۰ درصد ارز پتروشیمی به سامانه نیما برمی‌گردد، افزود: پارسال صادرات پتروشیمی بالای ۱۱ میلیارد دلار بوده که بیش از ۹ میلیارد دلار آن به سامانه برگشته و بقیه مصرف پتروشیمی‌ها شده است. عملکرد پتروشیمی‌های خصوصی نیز خوب بوده است، همه منابع حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی توسط دولت نیز به خزانه برمی‌گردد و کاملا در اختیار بانک مرکزی است.

حمیدرضا حاجی‌ بابایی با اشاره به نشست امروز فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، گفت: نمایندگان در این نشست برنامه‌های وزارت نفت برای جلوگیری از خام‌فروشی و همچنین ضرورت گازرسانی به مناطق محروم و اختصاص قیر یارانه‌ای را بررسی کردند.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه وزیر نفت در این نشست به موضوع دلیل افزایش قیمت کود شیمیایی اشاره کرد، گفت: وزیر نفت عنوان کرد که این وزارتخانه در حوزه پتروشیمی‌ها فقط مسئول تولید است و مسئول فروش و بازار نیست، تمام کود کشور نیز توسط نهادی دیگر تولید می‌شود و وزارت نفت تاثیری در قیمت آن ندارد و ما حدود ۲ تا ۳ برابر مصرف داخلی تولید کود داریم.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه زنگنه عنوان کرد که بیش از ۹۰ درصد ارز پتروشیمی به سامانه نیما برمی‌گردد، افزود: پارسال صادرات پتروشیمی بالای ۱۱ میلیارد دلار بوده که بیش از ۹ میلیارد دلار آن به سامانه برگشته و بقیه مصرف پتروشیمی‌ها شده است. عملکرد پتروشیمی‌های خصوصی نیز خوب بوده است، همه منابع حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی توسط دولت نیز به خزانه برمی‌گردد و کاملا در اختیار بانک مرکزی است.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: وزیر نفت تاکید کرد که تولید پتروشیمی‌ها طبق برنامه ششم تا اواخر سال ۱۳۹۹، به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و در این زمینه جهش خوبی داریم.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار، قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت نفت و سوخت

نظرات کاربران