سرمایه گذاری 53 میلیارد دلاری در صنعت پتروشمی/ تولید 300 گرید پلیمری در قالب 90 نوع محصول

بر اساس گفته های مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا به امروز در صنعت پتروشیمی،53 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته که این رقم تا سال 1404 به 93 میلیارد دلار می رسد.

 بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز یکشنبه (31 شهریور ماه ) در آیین گشایش سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار کرد: نمایشگاه ایران پلاست مهمترین رویداد صنعت پلاستیک در خاورمیانه است و به عنوان پل ارتباطی صنایع بالا دست و پایین دست صنعت پتروشیمی به شمار می رود.
وی ادامه داد: 570 شرکت ایرانی و 35 شرکت خارجی از ایتالیا،ترکیه، روسیه ، هند ، چین و ... در این نمایشگاه حضور دارند. همچنین 24 هیات خارجی از سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست بازدید خواهند کرد.

شاخص بودن شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده در سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست

محمدی به لزوم حمایت و توجه به شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: در این نمایشگاه 3 شرکت شتاب دهنده، 15 شرکت استارت اپ و 36 دانش بنیان حضور دارند که به دلیل تکنولوژیک بودن صنعت پتروشیمی و ضرب اهنگ قوی توسعه در این صنعت حمایت از این شرکت ها ضروری است.
وی تاکید کرد: توسعه صنایع پایین دستی و ایجاد رونق، ارتباط نزدیکی در توسعه صنعت پتروشیمی دارد و هرچقدر به تنوع محصول در بالادست برسیم در پایین دست شاهد تولید محصولات متنوع تری و رونق قابل ملاحظه ای خواهیم بود.
محمدی الزامات توسعه در صنعت پتروشیمی را در 4 حوزه عنوان کرد و گفت: این 4 حوزه شامل خوراک ، سرمایه، فناوری و بازار می شود که نیازمند فضای کسب و کار مناسب است تا توسعه متناسب اتفاق بیافتد.
وی ادامه داد: توسعه متوازن زمانی رخ می دهد که علاوه بر توجه به تولید، به بازار نیز توجه کنیم.

خوراک پایدار ضامن توسعه صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در وضعیت فعلی صنعت پتروشیمی ، 33 میلیون تن ، معادل 650هزار بشکه نفت خام در روز خوراک را از پالایشگاه های نفت ، گاز و NGL دریافت می کند، افزود: با افزایش تعداد مجتمع ها به 83 مجتمع تا سال 1400، ظرفیت دریافت خوراک به معادل حدود یک میلیون بشکه نفت خام در روز می رسد و در سال 1404 ظرفیت خوراک به 74 میلیون تن معادل 1.7 میلیون بشکه نفت خام خواهد بود و نماد واقعی عبور از خام فروشی است.

محمدی ترکیب خوراک مصرفی در پتروشیمی در شرایط فعلی را شامل 77 درصد خوراک گازی و 23 درصد خوراک مایع دانست و گفت: در سال 1404، 86 درصد خوراک را گاز و 14 درصد را خوراک مایع تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: تنوع خوراک در پتروشیمی شامل 8 نوع خوراک است که سهم گاز طبیعی 27 درصد، اتان 14 درصد، گاز غنی 17 درصد ، 23 درصد میعانات گازی، 1 درصد نفت سفید، 10 درصد NGL، 7 درصد نفتا و یک درصد را پلتفرمیت تشکیل می دهند.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: در حال حاضر امکان افزایش صادرات گاز طبیعی وجود ندارد و می توان با رونق صنعت پتروشیمی،گاز طبیعی را به محصولات تکمیلی تبدیل کرده و ایجاد ارزش افزوده کنیم.

وی با بیان اینکه مجتمع هایی که از خوراک مایع استفاده می کنند با وجود تنوع در تولید محصولات، اقتصاد ضعیف تری دارند، گفت: استفاده از خوراک ترکیبی با تاکید وزیر نفت راه حلی است تا علاوه بر تولید محصولات متنوع، اقتصاد این مجتمع ها شکوفا شود.
محمدی با بیان اینکه در سال 83 بیشترین سرمایه گداری را در صنعت پتروشیمی داشته ایم، گفت: به ازای هر یک میلیون تن ظرفیت، 800 میلیون دلار سرمایه گذاری انجام گرفته است.

معاون وزیر نفت درامور پتروشیمی ادامه داد: در بحث فناوری ارکان اصلی به 4 بخش تقسیم شود که شامل فرایند، کاتالیست، فناوری و بازار است.

وی افزود: بخش خصوصی در بحث فرایند به دلیل هزینه بالا و پیچیده و زمان بر بودن ورود جدی نکرده است با این حال به 7 دانش فنی رسیده ایم که تا اخر سال تولید پروپیلن از متانول کلید می خورد. همچنین در همین نمایشگاه قراردادتولید پلی اتیلن سنگین(HDPE) امضا خواهد شد.

کاتالیست ها یکی از ارکان اصلی تولید در صنعت پتروشیمی

به گفته محمدی کاتالیست ها یکی از ارکان اصلی تولید در صنعت پتروشیمی است که نقشی حیاتی در این صنعت دارد.
وی نیاز سالانه کشور به کاتالیست را 450 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: 40 درصد از کاتالیست کشور در صنعت پتروشیمی مصرف می شود.
معاون وزیر نفت با اشاره به 40 گروه کاتالیست در کشور ادامه داد: 11 گروه پلیمری در این بین وجود دارد. همچنین 16 گروه از کاتالیست داخلی سازی و تولید صنعتی شده و 9 گروه تا 1400 ساخته می شود و 15گروه نیز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد.
وی به 8 محصول اصلی ایران در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: تولید متانول، اوره و الفین ها در سال 1400 افزایش خواهد داشت و در 1404 در بحث پلیمرها 14.2 میلیون تن در سال تولید خواهیم داشت.

تولید 300 گرید پلیمری در قالب 90 نوع محصول

محمدی تاکید کرد: اکنون 90 نوع محصول در قالب 300 گرید پلیمری تولید می شود که در سال 1404به 105 محصول می رسدکه در توسعه متوازن باید تنوع بخشی را به شکل افزایشی داشته باشیم.

وی گفت: 56 مجتمع 108 هزار نفر اشتعال ایجاد کرده که به ازای هر یک میلیون تن 1000 فرصت شغلی ایجاد شده است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: اکنون 4.9 میلیون تن خوراک به صنایع پایین دستی در 15 هزار بنگاه فعال داده می شود که 880 هزار اشتعال ایجاد کرده است و به ازای هر یک میلیون تن 170 هزار نفر اشتعال ایجاد شده است و این به معنی اشتغال بسیارجذاب در پایین دستی صنعت پتروشیمی است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت نفت و سوخت، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران