ساخت طلای ۱۸ عیار فوق‌العاده سبک با استفاده از پلیمر

دانشمندان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ با استفاده از فیبرهای پروتئینی و پلیمر لاتکس، ترکیبی پایه تولید کردند و دیسک‌های نازکی از نانوکریستال‌های طلا را روی آن قرار دادند.

دانشمندان با جایگزین کردن ترکیبی از پلاستیک به جای عناصر آلیاژ فلزی، طلای ۱۸ عیار فوق‌العاده سبک ساختند. این اکتشاف خبر خوشی برای طرفداران ساعت‌های طلا و جواهرات سنگین است چراکه کمترین کاهش وزن در این محصولات می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

استفاده از طلای فوق‌العاده سبک در جواهرات و به‌خصوص ساعت‌ها می‌تواند وزن نهایی محصولات را به میزان قابل ‎توجهی کاهش دهد. هیچ کسی دوست ندارد یک ساعت بسیار سنگین از جنس طلا به مچ دستش بینند چراکه بعد از مدتی ناراحتی کاربر را به‌همراه می‌آورد. یک گروه تحقیقاتی از مؤسسه فناوری فدرال زوریخ موفق به تولید نوعی طلا شده‌اند که وزن آن پنج تا ۱۰ برابر کمتر از طلای ۱۸ عیار معمولی است.

به‌طور معمول، در ترکیب طلای ۱۸ عیار سنتی سه‌چهارم طلا و یک‌چهارم مس به‌کار می‌رود که چگالی نهایی حدود ۱۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. با این حال ترکیب طلای فوق‌العاده سبک جدید، کاملاً متفاوت بوده و چگالی آن ۱,۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. دانشمندان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ با استفاده از فیبرهای پروتئینی و پلیمر لاتکس، ترکیبی پایه تولید کردند و دیسک‌های نازکی از نانوکریستال‌های طلا را روی آن قرار دادند.

گروه تحقیقاتی برای ساخت طلای فوق‌العاده سبک، ابتدا محتویات را به آب اضافه کردند تا پراکنده شوند. سپس نمک به آن اضافه شد تا محتویات داخل آب به ژل تبدیل شود و در مرحله بعدی نیز آب با الکل جایگزین شد. این ژل الکلی در یک اتاق  فشار قرار گرفت، پس از رفع فشار همه چیز به تبدیل به هواژلی همگن شد. هَواژِل یک ماده تولیدی است که کمترین چگالی را در میان مواد جامد دارد. در مرحله نهایی با اعمال گرما به هواژل، ماده فشرده شده و در عین حال حفظ عیار به شکل موردنظر نهایی می‌رسد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

 قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر، قیمت طلا و سکه

نظرات کاربران