پروژه های ۷ میلیارد دلاری عربستان در انرژی های تجدید پذیر

عربستان سعودی یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت خام در دنیا، امسال قصد سرمایه گذاری ۷ میلیارد دلاری برای راه اندازی پروژه های انرژی‌های تجدید‌پذیر دارد.

عربستان سعودی انتظار دارد امسال پروژه‌های ۷ میلیارد دلاری در انرژی‌های تجدید‌پذیر راه‌اندازی شود و مسیر انرژی خورشیدی ادامه پیدا کند. برای کشوری که یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت خام دنیا محسوب می‌شود، سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر احتمالا سنت‌شکنی محسوب می‌شود.

اما عربستان این روزها مسیرهای سنت‌شکنی را یکی پس از دیگری طی می‌کند و هر روز خبری جدید از این کشور منتشر می‌شود. حالا هم بلومبرگ در گزارشی از سرمایه‌گذاری این کشور در انرژی‌های تجدیدپذیر منتشر کرده است.

بلومبرگ به نقل از تورکی محمد‌الشهری، رییس دفتر توسعه پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر عربستان نوشت: امسال مناقصه‌هایی برای هشت پروژه به اندازه ۴٫۱۲۵ گیگاوات ظرفیت انجام شده است. طبق گزارش‌ها هزینه این پروژه‌ها ۵ تا ۷ میلیارد دلار خواهد بود.

آن‌طور که از گزارش‌ها برمی‌آید، کشورهای تولیدکنندگان نفت می‌خواهند برای استفاده داخل کشور خود از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند.

در این گزارش هم این‌طور نوشته شده است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای خاورمیانه تولیدکننده نفت به دنبال رشد استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر برای مصرف داخلی هستند.

این کشورها ترجیح می‌دهند نفت را صادر کنند تا درآمد بیشتری به دست آورند. عربستان سعودی هم می‌خواهد ۹٫۵ گیگاوات از انرژی خورشیدی و بادی را تا سال ۲۰۲۳ نصب کند. پروژه‌های امسال عربستان شامل ۳٫۳ گیگاوات انرژی فتوولتاژیک خورشیدی و ۸۰۰ مگاوات انرژی بادی است.

سال گذشته، رویترز هم در گزارشی در این باره نوشته بود: عربستان سعودی قصد دارد ۱۰ درصد از مصرف برق خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند. این برنامه برای تنوع در ترکیب انرژی خود و آزاد کردن نفت خام بیشتر برای صادرات عنوان شده است.

آن‌طور که رویترز مطرح کرده است، این کشور ۳۰ پروژه انرژی خورشیدی و بادی تا سال ۲۰۲۳ دارد که می‌تواند باعث افزایش تولید برق و کاهش سوزاندن نفت خام باشد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان هم پیشتر عنوان کرده بود: ترکیب انرژی برای تولید برق تغییر خواهد کرد.

براساس برنامه اصلاحات اقتصادی عربستان سعودی که به چشم‌انداز ۲۰۳۰ معروف است، این کشور به دنبال استفاده از منابع دیگر غیر از نفت برای انرژی خود است. این اقدام برای تنوع ایجاد کردن در اقتصاد انجام می‌شود.

طبق گزارش رویترز، عربستان روی پروژه‌های انرژی تجدید‌پذیر برای توسعه بخش خصوصی و ایجاد هزاران شغل تمرکز کرده است.

<همکو: خبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت نفت و سوخت ، قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران