گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته سوم اردیبهشت 1398

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در سومین هفته معاملاتی از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

در سومین هفته معاملاتی از اردیبهشت ماه 1398 حجم عرضه ها نسبت به هفته گذشته با کاهش بیش از 4000 تنی، برابر با 72.850 تن بوده است و همچنین رقابت های قیمتی برای بسیاری از گرید های بازار در هفته گذشته بیش از 30 درصد بوده است، که نشان از التهاب بالای معاملات بسیاری از این گریدها دارد.

در سومین هفته از اردیبهشت ماه 1398، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، میزبان بیش از 72 هزار تن از انواع مواد پتروشیمی بود، که توسط تولیدکنندگان مختلف عرضه شده بود، که بیش از 96 درصد از این عرضه ها توسط متقاضیان خریداری شد که آمار بسیار خوبی است و نشان از جذابیت بالای محصولات پلیمری در بورس کالای ایران دارد.  
بدین ترتیب در سومین هفته معاملاتی از اردیبهشت ماه 1398 حجم عرضه ها برابر با 72.850 تن بوده است، این حجم از عرضه برای این هفته را می توان مناسب ارزیابی کرد، ولی متاسفانه همانطور که مشاهده می شود؛ رقابت های قیمتی برای بسیاری از گرید های بازار بیش از 30 درصد بوده است، که نشان از التهاب بالای معاملات بسیاری از این گریدها دارد. حجم عرضه ها نسبت به هفته گذشته نیز کاهش بیش از 4000 تنی را تجربه کرده است. 
 
 تقاضا نیز برابر با  117.190 تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته 10 هزار تن کاهش را تجربه کرده است.  در سال جاری در مورد برخی از گریدهای پلی اتیلن سقف سهمیه سه ماهه داشته و با توجه به قیمت ها در بازار آزاد و اختلاف قیمتی بالا تقاضاها در برخی از هفته ها افزایش می یابد. البته در این هفته با توجه به قرار داشتن در هفته سوم ماه و مصرف شدن حجم عمده سهمیه ها در مورد گروه های کالایی داری محدودیت سقف سهمیه ماهانه بهین یاب ، تقاضا کاهش کمی را تجربه کرده است.  
 
حجم معاملات نیز در این هفته برابر با 70.247 تن بوده است، که نسبت به هفته گذشته  اندکی کاهش یافته است، همانطور که پیشتر هم ذکر شد این میزان معاملات نشان دهنده این است، که 96 درصد محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شده است که آمار بسیار جالبی است و نشان می دهد هر هفته متقاضایان تقریبا تمامی کالاهای عرضه شده را خریداری می کنند.  
 
در این هفته 66 گرید از 94  گرید عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، رقابت های قیمتی بین 1 درصد تا 59 درصد بوده است، بیشترین رقابت قیمتی و به میزان 59 درصدی برای کالای پلی پروپیلن شیمیایی MR230C مارون است.

 

سهم گروه های مختلف از عرضه ها ، تقاضا و حجم معاملات هفته سوم اردیبهشت 1398

در نمودار های زیر سهم هر گروه کالایی از عرضه ها و تقاضای این هفته مشخص است:  
درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها 
همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه پلی پروپیلن نساجی است، که با 16 درصد سهم بازار و با 10.538 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به PVC و با 14 درصد و با 9.124 تن عرضه اختصاص دارد. گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن نیز با 7.080 تن عرضه که معادل با 11 درصد عرضه های بازار می باشد، رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود. گروه PET نساجی هم با 9 درصد سهم از عرضه های این هفته در رده بعدی قرار داشت. در کل گروه های مطرح شده 50 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.  

 درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها 
گروه پلی پروپیلن نساجی و با 19  هزار و 836 تن تقاضا و معادل 18 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، بعد از این گروه PVC و با 17 هزار و 11 تن تقاضا و سهم 16 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت. گروه پلی اتیلن سبک فیلم  نیز با تقاضایی معادل 11 هزار و 580 تن و معادل 11 درصد تقاضای بازار در رده سوم قرار داشت، سه گروه مذکور جمعا 45 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.  نظرات کاربران