پیش بینی روند صعودی سهام پتروشیمی ها در بورس تا دو ماه آینده

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، مسیر سهام پتروشیمی‌ها تا دو ماه آینده در بورس مثبت و روند صعودی را پیش خواهند گرفت.

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: طبق مذاکرات صورت گرفته قرار است که تا چند وقت آینده سهام برخی از شرکت‌ها مانند پتروشیمی نور در بورس عرضه شود؛ بنابراین مسیر سهام پتروشیمی‌ها تا دو ماه آینده در بورس مثبت و روند صعودی را در پیش خواهند گرفت.

ولید هلالات گفت: در یک سال و نیم گذشته صنایع مختلفی مورد تحریم قرار گرفتند و طبیعی بود که فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها به دلیل بالا بودن میزان ارزآوری وارد لیست تحریم‌ها شوند.

وی ادامه داد: تاکنون صادرات نفت، محصولات فلزی و پتروشیمی تحت تحریم بودند اما پتروشیمی در لیست تحریم‌ها قرار نگرفته بودند.

هلالات خاطرنشان کرد: دوره‌های قبل که شرکت‌ها مورد تحریم قرار می‌گرفتند تمام مراودات مالی قطع می‌شد اما در تحریم کنونی شرکت‌هایی که با هلدینگ خلیج فارس وارد معامله شوند، مورد تحریم امریکا قرار می‌گیرند. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بیشتر اجناس موجود در هلدینگ خلیج فارس، محصولات پلیمری است، گفت: بسیاری از شرکت‌های حاضر در این مجموعه تامین‌کننده خوراک برای مجموعه‌هایی هستند که ارتباط چندانی با خارج ندارند؛ این موضوع می‌تواند عاملی برای کم رنگ شدن تاثیر تحریم‌ها در اقتصاد ایران و راحت شدن دور زدن تحریم‌ها باشد. هلالات با اشاره به اینکه بازار مصرف محصولات پتروشیمی ایران کشورهایی مانند افغانستان، عراق، ترکیه و در آخر چین است، گفت: مراکزی که با شرکت‌های مورد تحریم امریکا در حال فعالیت هستند ارتباطی با سیستم مالی امریکا ندارند و از حساب دلاری در این کشور برخوردار نیستند که بخواهند نگران عواقب همکاری با ایران و بلوکه شدن حساب خود باشند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: برخلاف دفعات گذشته که تحریم‌ها بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌داد، تاثیر خبر دو روز گذشته مبنی بر تحریم جدید پتروشیمی‌ها بر معاملات دیروز محدود و روند بازار منطقی بود، امروز هم که بازار روند صعودی را در پیش گرفت. وی معتقد است که هدف امریکا از تحریم‌ها ایجاد اثر روانی در بازار بود که در این زمینه نتوانست چندان موفق عمل کند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: به نظر می‌رسد هلدینگ خلیج‌فارس ۱۰ هزار میلیارد تومان سود برای سال مالی امسال ساخته باشد که بخش مهمی از آن را در مجمع پیش رو تقسیم می‌کند. وی با تاکید بر اینکه با وجود مطرح شدن تحریم‌ها سهام صنعت پتروشیمی در صف فروش قرار نگرفت، افزود: پتروشیمی مبین که هدف تحریم قرار گرفته بود معاملات مثبتی را در پایان بازار روز گذشته از خود به نمایش گذاشت بنابراین تحریم نتوانست اثر خاصی را با خود در بازار به همراه داشته باشد. هلالات به دلیل منفی بودن سهام برخی از صنایع پتروشیمی در بازار روز گذشته اشاره و بیان کرد: هر روز تعدادی سهم‌ها از یک گروه خاص مثبت و برخی دیگر منفی هستند بنابراین روند معاملات روز گذشته سهام پتروشیمی‌ها منطقی بود و در صورتی که کل گروه پتروشیمی منفی می‌شدند و در صف فروش قرار می‌گرفتند وضعیت بازار نگران‌کننده بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار واکنش خود را نسبت به تحریم‌ها نشان داده و دیگر با عکس العمل خاصی در این زمینه همراه نیست، اظهار داشت: بازار با فرض اینکه در شرایط تحریم قرار داریم در حال انجام معاملات است بنابراین خبر تحریم خبر جدیدی نیست و به عنوان یک خبر سوخته شناخته می‌شود.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران