اعلام آمادگی پتروشیمی تندگویان برای تامین تقاضای تابستانی PET گرید بطری

تأمین ظروف یکبار مصرف برای بطری‌های آب معدنی هر سال و در آستانه تابستان بیشتر حس می‌شود، زیرا تقاضای آب افزایش پیدا می‌کند و این مشکل چند سالی است که بیشتر شده است. در همین خصوص مدیر مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان گفت: این شرکت آماده تامین تقاضای تابستانی این محصولات است.

 صاحبان صنایع به ویژه شرکت های تولیدکننده آب معدنی تا پیش از این نسبت به تامین مواد اولیه بطری‌ها ابراز نگرانی می کردند، اما مدیر مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان گفت: این شرکت آماده تامین تقاضای تابستانی این محصولات است.

تأمین ظروف یکبار مصرف برای بطری‌های آب معدنی هر سال و در آستانه تابستان بیشتر حس می‌شود، زیرا تقاضای آب افزایش پیدا می‌کند و این مشکل چند سالی است که بیشتر شده زیرا با آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی، تولید پارازایلین به عنوان ماده اولیه تولید پلی اتیلن کاهش پیدا کرد.

قیمت بطری‌های آب معدنی در سال گذشته تا ۲ برابر افزایش یافت و این امر باعث نگرانی صاحبان این صنعت در مورد کاهش فروش شد.

امسال نیز با نزدیک شدن به تابستان این نگرانی بیشتر شد، اما در نخستین گام، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اعلام کرد: این بازار را متعادل نگه می‌داریم و در صورت نیاز، واردات را در دستور کار خود داریم.

«محمد عیسی انوشا» مدیر مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به جهش ۱۰ درصدی تولید محصولات زنجیره پلی اتیلن ترفتالات در ۱۰۰ روز نخست امسال، اعلام کرده که مشکل خوراک نداریم و آماده تأمین تقاضای تابستانی PET گرید بطری هستیم.

انوشا با اشاره به انجام تعمیرات دوره‌ای در خط دوم تولید PET گرید بطری به منظور تولید پایدار و مطمئن این محصول پلیمری و تأمین افزایش تقاضا برای محصول PET گرید بطری در فصل تابستان، گفت: بر این اساس، عملیات تعویض روغن داغ این خط تولید در مدت زمان کمتر از ۱۰ روز و بدون حادثه توسط متخصصان این مجتمع پتروشیمی انجام شد.

وی ضمن اعلام اینکه عملیات تعویض روغن داغ خطوط تولید این پتروشیمی هر چهار تا پنج سال انجام می‌شود، تصریح کرد: با انجام این عملیات تعویض و شارژ روغن داغ و یکسری تعمیرات دوره‌ای، در شرایط فعلی امکان تولید محصول PET باتل با ظرفیت اسمی فراهم شده است.

انوشا تولید واقعی پتروشیمی شهید تندگویان در طول ۱۰۰ روز نخست امسال را حدود ۱۲۰۰ تن در روز و متناسب با نیاز بازار بیان کرد و افزود: در این مدت، تولید در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

یکی از مهمترین پیش شرط‌های ثبت رکوردهای جدید تولید در پتروشیمی شهید تندگویان تأمین کامل و پایدار خوراک پارازایلین این مجتمع پتروشیمی بوده که پارسال با اجرای طرح ارتقای برج‌های جذب واحد تولید پارازایلین در پتروشیمی نوری و افزایش ظرفیت تولید محصول راهبردی پارازایلین تا محدوده ۲۰۰۰ هزار تن در روز و حدود ۷۵۰ هزار تن در سال عملاً زمینه تأمین پایدار و مطمئن خوراک غول تولید PET ایران در ماهشهر فراهم شد که یکی از مهمترین پلی استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی برای صنایع نساجی، تولید انواع بطری نوشابه، قوطی و ظروف مورد استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی، بهداشتی و همچنین صنایع تولید فیلم‌های پلاستیکی است.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران