قیمت دلار به سمت کانال 10 هزار تومان حرکت خواهد کرد!

عضو هیات‌ رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس عنوان کرد: «تیم اقتصادی دولت هر طور که بخواهد می‌تواند ارز را مدیریت کند. نوسانات قیمت ارز از بیرون یا از داخل نیست بلکه تیم تخصصی و اقتصادی دولت قیمت ارز را بالا و پایین می‌برد و امیدواریم قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان برسد».

کاهش قیمت دلار در بازار طی این چند هفته اما و اگرها را گرم کرده است. عده‌ای از کارشناسان با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی و قطعی شدن این موضوع که جنگ نظامی‌ای میان ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد معتقدند قیمت ارز به سمت کانال 10 هزار تومان حرکت خواهد کرد. اما از سوی دیگر برخی معتقدند با توجه به تحریم‌های پتروشیمی‌ ایران از سوی آمریکا، اسکناس دلار در کشور کم خواهد شد و به تبع آن پس از ریزش مقطعی، قیمت دلار به سمت قیمت واقعی پیش خواهد رفت.

 

به عقیده برخی کارشناسان بازار پولی و مالی، کاهش قیمت ارز ناگهان اتفاق نیفتاده و تصمیماتی که به مرور زمان برای این بازار اعم از تشکیل بازارهای ثانویه، سامانه‌های ارزی مانند سنا و نیما و در آخر هم بازار متشکل ارزی گرفته شده، عامل اصلی کاهش تدریجی قیمت ارز و به ویژه قیمت دلار بوده است.

 

باید توجه داشت که نرخ دلار در کشور تابع متغیرهای سیاسی و اقتصادی است. متغیرهای سیاسی که قیمت ارز را دچار نوسان می‌کنند تهدیدات جنگی و یا مذاکرات هستند که به ترتیب تاثیرات منفی و مثبت بر بازار ارز علی‌الخصوص قیمت دلار داشتند.

 

نباید این نکته را فراموش کرد که قیمت ارز در دست تیم اقتصادی دولت است و عوامل خارجی موثر بر این بازار درصد بسیار اندکی از تاثیرگذاری در بازار را شامل می‌شوند. در همین راستا پیش‌تر امیر خجسته، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس عنوان کرده بود که «تیم اقتصادی دولت هر طور که بخواهد می‌تواند ارز را مدیریت کند. نوسانات قیمت ارز از بیرون یا از داخل نیست بلکه تیم تخصصی و اقتصادی دولت قیمت ارز را بالا و پایین می‌برد و امیدواریم قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان برسد».

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: «تیم اقتصادی دولت هر وقت که بخواهد قیمت دلار را پایین آورده و هر وقت که بخواهد بالا می‌برد».

 

خجسته همچنین با اشاره به زمزمه‌هایی در خصوص حذف ارز نیمایی در مجلس، گفته بود: «در مجلس زمزمه‌هایی در خصوص حذف ارز نیمایی شنیدم، اما با توجه به اینکه 14 میلیارد دلار به خرید کالاهای اساسی اختصاص داده‌ایم، حذف ارز نیمایی درست نیست. دولت نمی‌تواند ارز نیمایی را حذف کند مگر اینکه با مجلس صحبت و ما را توجیه کند. دولت باید با مردم هم حرف بزند و مسائل را مطرح کند».

 

این عضو کمیسیون اصل نود ادامه داد: «امیدوارم ارز نیمایی حذف نشود و اگر می‌خواهند ارز نیمایی را حذف کنند، باید با مردم صحبت کنند. با حذف ارز نیمایی امکان دارد 14 میلیارد دلاری را که به خرید کالای اساسی اختصاص داده‌ایم به مردم بدهیم».

 

او با اشاره به تخصیص 14 هزار میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی، گفت: «14 میلیارد دلار اختصاص داده‌ایم برای اینکه نیازهای مردم را تامین کنند و به دست مردم مستحق برسانند. در سال گذشته 22 میلیارد دلار اختصاص داده بودیم، اما به دست مستحقان نرسید، بلکه عده‌ای با رانت و باند ثبت سفارش کردند و دلارها را به خارج از کشور بردند ولی از واردات خبری نشد».

 

این عضو کمیسیون اصل نود اضافه کرد: «دولت باید برای 14 میلیارد دلاری که بابت خرید کالاهای اساسی مردم در نظر گرفته شده برنامه‌ریزی کند و بگوید که چگونه به دست مردم می‌رساند، نه اینکه آن را در یک قسمتی پخش کند و معلوم نشود بر سر مابقی چه آمده. دولت باید از هر کانالی که می‌تواند کالای اساسی را به دست مردم برساند، نه اینکه تنها به دست یک قشر خاص برساند».

 

با توجه به کاهش قیمت انواع سکه و افت قیمت طلای جهانی و همین طور کاهش قیمت دلار که از آغاز هفته رقم خورد و شیب ملایم کاهشی ادامه‌دار این ارز در بازار و البته عدم تمایل خرید دلار توسط متقاضیان می‌توان انتظار داشت که دلار وارد کانال 11 و یا بعضاً 10هزار تومان شود.

 

در پایان این نکته را نباید فراموش کرد که دلالان و سوداگران بازار ارز هر جا که منافع شخصی خود را در خطر می‌بینند با ورود به این بازار عرصه را برای تاثیرگذاری بیشتر دولت تنگ می‌کنند که قطعا در شرایط فعلی تیم اقتصادی قوای سه گانه جلوی این منفعت‌طلبی و سودجویی‌های شخصی را خواهد گرفت.

 

به هرحال با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی در ایجاد بازار متشکل ارزی و قطعی شدن کانال مبادلات مالی یا اینستکس میان ایران و اروپا بعید به نظر می‌رسد که قیمت دلار، تغییرات عجیب و غریبی در روزهای آینده داشته باشد. بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه پولی و بانکی میانگین قیمت دلار در شرایط فعلی بین کانال 12 و 13 هزار تومان جابه‌جا خواهد شد. حال باید به انتظار نشست و دید با توجه به اینکه تحریم‌های پر فشار آمریکا به بار ننشسته و همچنین ایجاد تناسب در بازار عرضه و تقاضا در بازار ارزی، دلار چگونه به کانال 10 هزار تومان وارد خواهد شد؟

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت ارز و دلار

نظرات کاربران