اصلاح و بروزسازی سهمیه‌های پتروشیمی به صورت الکترونیک با اجرای کامل طرح افق

مدیرکل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره‌ای به راه اندازی طرح افق برای بهبود وضعیت تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در بازار گفت: اقدامات مجموعه وزارت صنعت در سال جاری منجر به تعادل بخشی در عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی شده و طرح افق با هدف اصلاح و بروزسازی سهمیه‌های پتروشیمی به صورت الکترونیک نیز به مرور تکمیل و جایگزین سیستم فعلی خواهد شد.

به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ فرشاد مقیمی در نشست بررسی وضعیت عرضه و تقاضای مواد و محصولات پتروشیمی که با حضور صادق نجفی دستیار ویژه وزیر و روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور برگزار شد، با تاکید بر اجرای برنامه‌های این وزارتخانه برای تحقق رونق تولید گفت: در شرایط جنگ اقتصادی سرپا نگه داشتن هر واحد صنعتی به منزله مقابله با تحریم‌های ظالمانه است.
وی با اشاره به عزم وزارت صمت به بهبود فضای تولید و صیانت از صنعتگران، راه اندازی طرح‌های راکد صنعتی و بازسازی و نوسازی صنایع را از دیگر ماموریت‌های رونق تولید عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی نیازمند حضور سرباز‌های اقتصادی برای ایجاد بستر‌های لازم برای حضور فعال واحد‌های صنعتی در صحنه اقتصادی هستیم.

تامین مواد اولیه یکی از نکات کلیدی برای تحقق رونق تولید

معاون وزیر صمت پس از تشریح شرایط اقتصادی کشور، یکی از نکات کلیدی برای تحقق رونق تولید را تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع برشمرد و گفت: مواد اولیه مورد مصرف صنایع مختلف کشور به دوصورت داخلی و خارجی تامین می‌شود که در حوزه خارجی از طریق تسریع در واردات مواد اولیه سعی شده است فضا برای تامین اجزا و قطعات مورد نیاز صنایع فراهم شود ودر بحث داخلی نیز تدابیر خاصی از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت برای تامین به موقع مواد اولیه به بخش تولید در نظر گرفته شده است که محصولات پتروشیمی در زنجیره ارزش صنعت نقش برجسته دارد و باید به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.
مقیمی افزود: در حوزه تامین مواد اولیه داخلی واحد‌های صنعتی گلایه‌های متعددی در حوزه عرضه محصولات در بورس وجود داشت و با مشکلاتی نظیر عدم عرضه کافی محصول، کمبود مواد، قیمت بالای محصول و تلاطم در بازار و... روبه رو بودند.

۳ هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی دارای کد بورسی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ساماندهی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا افزود: ۳ هزار و ۶۵۰ واحد پایین دست پتروشیمی دارای کد بورسی هستند.

مقیمی با اشاره به افزایش نامتعارف تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ و عدم هماهنگی با میزان مصرف سالانه این محصولات خطاب به استان‌ها خواستار بازنگری و اصلاح روند تقاضا در استان‌ها شد و گفت: مصرف سالانه محصولات پیلمری پتروشیمی در کشور ۳ و نیم میلیون تن براورد شده این درحالی است که میزان تقاضا بالاتر از میزان مصرف بوده است که نیازمند اقدامات اصلاحی از سوی سازمان‌ها در این بخش هستیم.

وی خواستار اصلاح وضعیت ارزیابی تایید سهمیه محصولات پتروشیمی در استان‌ها شد و تاکید کرد: باید همه استان‌ها با جدیدت لازم از همه توان تشکل‌های تخصصی و صنعتی استفاده کنند. همچنین همه استان‌ها باید براساس بازه زمانی مشخص شده، وضعیت عرضه مواد اولیه داخلی به ویژه محصولات پتروشیمی را مورد رصد قرار دهند و گزارش‌ها را به صورت مستند به وزارت صنعت اعلام کنند.
مقیمی در ادامه تصریح کرد: ورود جهادی استان‌ها در ساماندهی این بازار موثر بوده و با مدیریت به موقع می‌توانند، ثبات وآرامش را به بازار بازگردانند.

وی ثبات نسبی در وضعیت دو ماه اخیر بازار محصولات پتروشیمی را ناشی از تاثیربخشی اقدامات اصلاحی در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی داشت و اعلام داشت این اقدامات با جدیت تا ساماندهی کامل ادامه خواهد داشت.

مدیریت عرضه محصولات پتروشیمی با طرح افق

مقیمی همچنین از ساماندهی سیستماتیک عرضه محصولات پتروشیمی در قالب طرح افق خبرداد و گفت: این طرح در کنار سامانه بهین یاب و سامانه جامع تجارت مدیریت عرضه و تولید را به صورت نظامند انجام خواهد داد و با راه اندازی کامل این طرح، اطلاعات مربوط به تولید و فروش محصولات تولیدی صنایع پایین دست پتروشیمی به صورت الکترونیکی صادر و در ادامه سهمیه به صورت سیستماتیک قابلیت رصد و اصلاح را خواهد داشت.

دستیار ویژه وزیر صنعت: لزوم ایجاد شفافیت در بازار پتروشیمی

صادق نجفی دستیار ویژه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این نشست با نگاهی به شرایط اقتصادی کشور و لزوم همکاری همه استان‌ها با وزارت صنعت برای عبور از شرایط تحریمی گفت: حضور استان‌ها در بررسی وضعیت واحد‌های صنعتی علاوه بر بهبود وضعیت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع، جلوی هرگونه فرصت طلبی و سوءاستفاده را خواهد گرفت.

وی با اشاره به ورود دستگاه‌های نظارتی برای مدیریت بازار پتروشیمی تصریح کرد: استان‌ها باید با همکاری و هماهنگی سعی در رفع مشکلات پیش روی واحد‌های صنعتی داشته باشند و شرایط را به رغم وجود موانع برای حفظ تولید واحد‌های صنعتی فراهم کنند.

مدیرکل صنایع غیر فلزی: اصلاح و بروزسازی سهمیه‌های پتروشیمی به صورت الکترونیک با اجرای کامل طرح افق


مدیرکل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت خطاب به استان‌ها خواستار اجرای دقیق مصوبات و بخشنامه‌های صادره برای اصلاح و بازنگری سهمیه‌های خرید محصولات پتروشیمی برای واحد‌های صنعتی شد.

مهدی صادقی نیارکی در نشست بررسی وضعیت مواد پلیمری و پتروشیمی با حضور روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور گفت: استان‌ها باید با دقت نظر در کیل مصرف مواد پتروشیمی، نسبت به بررسی وضعیت تولید واحد‌های صنعتی در استان‌ها اقدام کنند.
وی در پایان اشاره‌ای به راه اندازی طرح افق برای بهبود وضعیت تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در بازار داشت و افزود: اقدامات مجموعه وزارت صنعت در سالجاری منجر به تعادل بخشی در عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی شده و طرح افق با هدف اصلاح و بروزسازی سهمیه‌های پتروشیمی به صورت الکترونیک نیز به مرور تکمیل و جایگزین سیستم فعلی خواهد شد.

<همکو: اخبار و تحلیل صنعت پلیمر>

قیمت مواد اولیه پلاستیک و پلیمر

نظرات کاربران